Արարատ Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները
13:24 - 03 մարտի, 2023
Աշխատանքային այցով Նյու Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը, որը փետրվարի 20-ից պաշտոնապես մեկնարկել է իր գործունեությունը։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերի։ Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է առանց նախապայմանների Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու հրամայականը՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան։
Այս համատեսքտում կարևորվել է միջազգային հանրության գործուն ներգրավվածությունը, որպեսզի Ադրբեջանը կյանքի կոչի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը:

Ararat Mirzoyan presented to Josep Borell the developments in the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations
13:24 - 03 March, 2023
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in New Delhi on a working visit, had a meeting today with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borell.
They exchanged ideas on issues of the RA-EU partnership agenda, and emphasized the deployment of the EU civilian monitoring mission in Armenia, which officially started its work on February 20.
Reference was made to regional and international security issues. Ararat Mirzoyan also presented to the interlocutor the latest developments in the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations.
Referring to the humanitarian situation created in Nagorno-Karabakh as a result of the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan, Ararat Mirzoyan emphasized the imperative to unblock the Lachin Corridor without preconditions,  in accordance with the provisions of the November 9 (2022) announcement.
In this context, the active involvement of the international community was emphasized in order for Azerbaijan to implement the legally binding decision made by the International Court of Justice on February 22 regarding the application of urgent measures.