Արևմուտքը հայկական կողմին որևէ բան չի պարտադրել․ԱԽ քարտուղարը՝ ռուսական կողմի հայտարարությունների մասին
16:25 - 14 փետրվարի, 2023
Արևմուտքը հայկական կողմին որևէ բան չի պարտադրել․ԱԽ քարտուղարը՝ ռուսական կողմի հայտարարությունների մասին |armenpress.am|
armenpress.am: Արևմուտքը հայկական կողմին որևէ բան չի պարտադրել։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայման վերաբերյալ ռուսական կողմի քննադատությանը։
«Մեզ որևէ մեկը որևէ բան չի կարող պարտադրել։ Այս համատեքստում՝ Արևմուտքը մեզ որևէ բան չի պարտադրել։ Այդ առաքելության տեղակայումը հայկական կողմի որոշումն է եղել։ Կարող եմ ասել, որ այդ առաքելության ժամանումը փոխկապակցված է նաև մեր փորձի հետ։ Ի՞նչ նկատի ունեմ. 2021 թվականի մայիսին և նոյեմբերին Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ հարձակում է եղել, լայնածավալ հարձակում է տեղի ունեցել նաև անցած տարի սեպտեմբերին։ Եվ հաշվի առնելով այն փորձը, որ գոյություն ունեցող անվտանգության երաշխիքները չեն աշխատում, Հայաստանը, որոշակի անվտանգության երաշխիքներ ստեղծելու նպատակով, հրավիրել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը »,- ասաց Գրիգորյանը, նկատելով, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը հավելյալ անվտանգության երաշխիքներ կստեղծի։
ԱԽ քարտուղարը նշեց, որ չի կարող Մոսկվայի տեղը պատասխանել նրանց մտահոգությանը վերաբերող հարցերին։
«Մենք, բնականաբար, մեր ռուս գործընկերների հետ պարբերաբար խոսում ենք բոլոր այն խնդիրների մասին, որոնք գոյություն ունեն, և ներկայացնում ենք հայկական կողմի մոտեցումները, բացատրում ենք, թե ինչի ենք այս քայլերը կատարել»,- նշեց Գրիգորյանը։

The West did not impose anything on the Armenian side: The Secretary of the Security Council about the statements of the Russian side  |armenpress.am|
16:25 - 14 February, 2023
The West did not impose anything on the Armenian side: The Secretary of the Security Council about the statements of the Russian side |armenpress.am|
The West did not impose anything on the Armenian side.  Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said this in a conversation with journalists, referring to the criticism of the Russian side regarding the deployment of the EU civilian mission in Armenia.
"No one can force us to do anything.  In this context, the West did not impose anything on us.  The deployment of that mission was the decision of the Armenian side.  I can say that the arrival of that mission is also related to our experience.  What do I mean?  In May and November 2021, there was an attack on the sovereign territory of Armenia, a large-scale attack also took place in September last year.  And taking into account the experience that the existing security guarantees do not work, Armenia has invited the EU civilian mission in order to create certain security guarantees," said Grigoryan, noting that the deployment of the EU civilian mission will create additional security guarantees.
The Secretary of the Security Council noted that he cannot answer the questions related to their concerns on behalf of Moscow.
"Naturally, we regularly talk with our Russian partners about all the problems that exist, and we present the approaches of the Armenian side, we explain why we took these steps," Grigoryan noted.