Ադրբեջանը պարտավոր է առանց որևէ նախապայմանի վերականգնել Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ռեժիմը. Արարատ Միրզոյան
19:33 - 10 հունվարի, 2023
Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ:
Արարատ Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Հայկական կողմը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման ադրբեջանական կողմի իբր բնապահպանական հիմնավորումները և հնչող մեղադրանքները կեղծ են: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է առանց որևէ նախապայմանի վերականգնել Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ռեժիմը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

Azerbaijan is obliged to restore the regime of the Lachin Corridor established by the tripartite declaration of November without any preconditions – Ararat Mirzoyan
On January 10, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with US Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
Ararat Mirzoyan presented to his interlocutor that since December 12, 2022, the humanitarian situation is deteriorating day by day due to the blocking of the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno Karabakh to Armenia and the outside world. It was emphasized that Azerbaijan grossly violates the November 9 (2020) tripartite statement.
The Armenian side noted that the alleged environmental justifications and accusations of the Azerbaijani side for blocking the Lachin Corridor are false. Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan is obliged to restore the regime of the Lachin Corridor established by the November tripartite declaration without any preconditions.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia also presented to the interlocutor the latest developments in the process of normalization of Armenia-Turkey relations.