Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է որոշեն՝ Պուտինի հրավերն օգտակար է իրենց համար, թե ոչ․ ԱՄՆ Պետդեպ |tert.am|
11:36 - 26 հոկտեմբերի, 2022
tert.am: ԱՄՆ Պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողի խնդրանքով անդրադարձել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարության  առ այն, որ «Արևմուտքը զբաղված է ինքնագովազդով և փորձում է Ռուսաստանին դուրս մղել տարածաշրջանից»:
«Նախ, մենք վիճարկում ենք մեր ջանքերի որպես ինքնագովազդ որակումը: Ոչ մի ինքնագովազդային բան չկա նրանում, որ փորձում ենք վերջ դնել տարիներ շարունակվող հակամարտություններին և տարիների բռնկումներին, որոնք հանգեցրել են բռնությունների և, ի վերջո, մահվան, ինչպես հայերի, այնպես էլ Ադրբեջանի քաղաքացիների շրջանում:
Ինչպես ընդգծել է պետքարտուղարը, մենք հավատարիմ ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ Մենք երկու ղեկավարներին էլ խրախուսել ենք հանդիպել այն ձևաչափով, որն առավել օգտակար է նրանց համար: Մենք կարծում ենք, որ ուղղակի երկխոսությունը առանցքային է խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու համար»,- ասել է Փրայսը:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 31-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ նախատեսված հանդիպմանը՝ Պետդեպի ներկայացուցիչն ասել է.«Ի վերջո, Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է որոշեն, թե արդյոք նախագահ Պուտինի հրավերն օգտակար կամ պիտանի կլինի նրանց համար կայուն խաղաղության ձգտման հարցում: 2008 թվականին Ռուսաստանի ներխուժումը Վրաստան և նրա շարունակական դաժան ներխուժումը Ուկրաինա ցույց են տալիս, որ Մոսկվան քիչ է հարգում իր հարևանի ինքնիշխանությունը և դժվար թե հուսալի, երկարաժամկետ գործընկեր լինի: Բայց, ի վերջո, սա կլինի մի որոշում, որը պետք է կայացնեն Հայաստանն ու Ադրբեջանը։

2022-10-26-6c76053b-5f04-40b0-91a8-d157a5f3b0bb.jpg
Armenia and Azerbaijan should decide whether Putin’s invitation is useful for them or not – US Department of State |tert.am|
US State Department spokesman Ned Price, at the request of a journalist, referred to the statement of the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, that “the West is engaged in self-promotion and is trying to push Russia out of the region.”
“First, we dispute the characterization of our efforts as self-promotion.  There is nothing self-promoting about trying to end years of conflict and years of flare-ups that have led to violence and ultimately death among Armenians and Azerbaijani citizens alike.
As the Secretary of State emphasized, we are committed to the peace negotiations between Armenia and Azerbaijan.  We have encouraged both leaders to meet in a format that works best for them.  We believe that direct dialogue is key to solving problems and achieving lasting peace,” Price said.
Referring to the scheduled meeting with Russian President Vladimir Putin on October 31, the representative of the State Department said: “Ultimately, Armenia and Azerbaijan must decide whether President Putin’s invitation will be useful or suitable for them in their quest for sustainable peace.  Russia’s 2008 invasion of Georgia and its continued brutal incursion into Ukraine demonstrate that Moscow has little respect for its neighbor’s sovereignty and is unlikely to be a reliable, long-term partner.  But, in the end, this will be a decision that should be made by Armenia and Azerbaijan.