Հանդիպել են Հայաստանի եւ Հնդկաստանի արտգործնախարարները
«Ռաիսինա երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում Նյու Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 4-ին հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական երկխոսության խորացման դինամիկայի կապակցությամբ՝ այս առումով կարևորելով  բարձրաստիճան փոխայցելությունների և տարբեր հարթակներում պարբերական շփումների դերը։
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են մի շարք ոլորտային ուղղություններով երկկողմ օրակարգի հարցեր՝ անդրադառնալով առևտրատնտեսական համագործակցության ու գործարար կապերի ակտիվացմանը, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը:
Ընդգծվել է խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացման, ինչպես նաև միջազգային բազմակողմ ձևաչափերում երկու երկրների փոխգործակցության ամրապնդման կարևորությունը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կատարման ուղղությամբ հնարավոր մեխանիզմների գործարկման անհրաժեշտությունը:

The meeting of the Foreign Ministers of Armenia and India
On March 4, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in New Delhi for the “Raisina Dialogue” conference, had a meeting with the Minister of Foreign Affairs of India Subrahmanyam Jaishankar.
The interlocutors commended the dynamics of deepening the political dialogue between Armenia and India, in this regard, highlighting the role of high-level visits and regular contacts on various platforms.
The Foreign Ministers of Armenia and India discussed several areas of the bilateral agenda, touching upon the activation of trade and economic cooperation and business ties as well as the development of relations in the fields of high technologies, education, culture, tourism and others.
The importance of intensifying parliamentary ties as well as strengthening the cooperation between the two countries in international multilateral formats was emphasized.
Issues on regional and international security were discussed.
Minister Mirzoyan briefed his counterpart on the recent developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations.
The humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan was touched upon. In this context, the need to apply possible mechanisms towards the implementation by Azerbaijan of the decision made by the International Court of Justice on February 22 regarding the request for provisional measures was also stressed.