Բաքվի կողմից հրադադարի խախտումները վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման չկամության մասին. Արցախի ԱԳՆ
18:46 - 03 մարտի, 2023
Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանությամբ անդրադարձել է մարտի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի խախտմանը՝ նշելով, որ Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու անհրաժեշտության համատեքստում հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերով կողմերի միջև կայացած քննարկումների ֆոնին Ադրբեջանի գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ իր՝ այդ թվում նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից բխող հանձնառություններն անվերապահորեն կատարելու չկամության մասին։ Այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից։
Մեկնաբանության մեջ նշված է. «Մարտի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները խախտել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի սադրանքները, որոնք իրականացվել են Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի միջնորդությամբ տեղի ունեցած Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումից անմիջապես հետո։
Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու անհրաժեշտության համատեքստում հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերով կողմերի միջև կայացած քննարկումների ֆոնին Ադրբեջանի գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ իր՝ այդ թվում նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից բխող հանձնառություններն անվերապահորեն կատարելու չկամության մասին։
Այս առումով անհրաժեշտ ենք համարում, որպեսզի միջազգային հանրությունը շարունակի Ադրբեջանի վրա ճնշման գործադրման կոնկրետ միջոցների իրականացումը՝ զսպելու վերջինիս ապակառուցողական գործողություններն ու մտադրությունները, որոնք միտված են հարցերն ուժային ճանապարհով լուծելուն»։

Baku’s violations of the ceasefire show its unwillingness to unblock the Lachin Corridor – Artsakh Foreign Ministry
The Artsakh Foreign Ministry commented on the violation of the cease-fire established by the Tripartite Declaration of November 9, 2020, by the Azerbaijani military units stationed in the occupied territories of the Askeran, Martakert, and Martuni regions of the Republic of Artsakh on the night of March 2 and the morning of the 3rd, noting that the illegal blockade of Artsakh against the background of the discussions held between the parties on humanitarian and infrastructural issues in the context of the need to immediately eliminate the situation, Azerbaijan’s actions clearly indicate its unwillingness to unconditionally fulfill its commitments, including those arising from the decision of the International Court of Justice, regarding the unblocking of the Lachin Corridor. This was reported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh.
“On the night of March 2 and the morning of March 3, units of the Azerbaijani armed forces stationed in the occupied territories of Askeran, Martakert, and Martuni regions of the Republic of Artsakh violated the ceasefire established by the Trilateral Declaration of November 9, 2020.
We strongly condemn the provocations of the Azerbaijani side, which were carried out immediately after the regular meeting of the representatives of the Republic of Artsakh and the Republic of Azerbaijan, which took place in Artsakh through the mediation of the commander of the Russian peacekeeping force.
Despite the discussions held between the parties on humanitarian and infrastructure issues in the context of the need to immediately eliminate the illegal blockade of Artsakh, Azerbaijan’s actions clearly indicate its unwillingness to unconditionally fulfill its commitments, including those arising from the decision of the International Court of Justice, regarding the unblocking of the Lachin Corridor.
In this regard, we consider it necessary for the international community to continue the implementation of concrete means of exerting pressure on Azerbaijan in order to restrain its destructive actions and intentions, which are aimed at resolving issues by force,” Artsakh Foreign Ministry’s statement reads.