Ստեֆանո Տոմատն Արմեն Գրիգորյանին է ներկայացրել Հայաստանում ԵՄ առաքելության կողմից իրականացվելիք աշխատանքները
13:37 - 21 փետրվարի, 2023
Փետրվարի 21-ին ԱԽ քարուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար Ստեֆանո Տոմատի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ԵՄ նոր քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության ժամանումն ու պաշտոնական մեկնարկը Հայաստանում՝ ԱԽ քարտուղարը վստահություն է հայտնել, որ այն կշարունակի նպաստել մեր տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Ստեֆանո Տոմատը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը ցուցաբերած աջակցության համար և ներկայացրել Հայաստանում իրենց իրականացնելիք աշխատանքները:
Կողմերը քննարկել են նաև հետագա համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:
Առաքելությունը իր աշխատանքը սկսել է փետրվարի 20-ին։ Հայաստանում ԵՄ առաքելության բացառապես քաղաքացիական անձնակազմի թվում 100 մարդ է, այդ թվում՝ շուրջ 50 անզեն դիտորդ: Առաքելության օպերատիվ շտաբը տեղակայված կլինի ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում։

Stefano Tomat presented to Armen Grigoryan the works to be carried out by the EU mission in Armenia
On February 21, Security Council chief of staff Armen Grigoryan received the delegation headed by Stefano Tomat, commander of civil operations of the EU External Action Service.
Welcoming the arrival and official launch of the new EU civilian monitoring mission in Armenia, the Security Council Secretary expressed confidence that it will continue to contribute to the establishment of stability and peace in our region.
Stefano Tomat thanked the Armenian side for their support of the EU civil mission and presented the works to be carried out in Armenia.
The parties also discussed other issues related to further cooperation.
It should be reminded that on January 23, the EU Council reached an agreement on creating a European Union civilian mission in Armenia.
The mission started its work on February 20. Among the exclusively civilian staff of the EU mission in Armenia are 100 people, including about 50 unarmed observers. The operational headquarters of the mission will be located in Yeghegnadzor, Vayots Dzor, RA.