ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ երկրները դեռևս որոշակի լծակներ ունեն իրավիճակի վրա. Ալիև՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման վրա |tert.am|
16:03 - 19 փետրվարի, 2023
tert.am: Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերը քննարկելու մի քանի հարթակ կա, ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Այս մասին գրում է interfax.ru-ն:
«Դրանցից մեկը, այսպես կոչված, բրյուսելյան ձևաչափն է. Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ հանդիպման ժամանակ մենք վերահաստատեցինք մեր հավատարմությունը գործընթացին։ Այսօր եռակողմ հանդիպման ժամանակ, որը կազմակերպել էր քարտուղար Բլինկենը, մենք քննարկեցինք նաև Բրյուսելի գործընթացը՝ որպես եռակողմ ձևաչափ։ Եվ կարծում եմ, կա ընդհանուր ըմբռնում, որ սա միայն եռակողմ ձևաչափ է՝ ներառյալ ԵՄ-ն, Ադրբեջանը և Հայաստանը»,- ասել է Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում։
Մինչդեռ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի առնչությամբ նա ասել է.«Մինսկի խումբն արդեն «թոշակի է գնացել և իրականում գոյություն չունի» (չակերտները՝ Tert.am), միգուցե այն կա միայն թղթի վրա, Մինսկի խմբի նախկին համանախագահները, որոնք 28 տարվա աշխատանքի ընթացքում «ոչ մի արդյունք չեն տվել» (չակերտները՝ Tert.am), դեռևս որոշակի լծակներ ունեն իրավիճակի վրա։ Ուստի մենք ունենք հարթակ, որը կազմակերպել են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, այժմ՝ Եվրամիությունը»։

The former co-chair countries of the OSCE Minsk Group still have some leverage on the situation - Aliyev on the Armenian-Azerbaijani settlement |tert.am|
16:03 - 19 February, 2023
There are several platforms for discussing the normalization of relations between Baku and Yerevan, said the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev. Interfax.ru writes about this.
"One of them is the so-called Brussels format. During the meeting with the President of the Council of the European Union, Charles Michel, we reaffirmed our commitment to the process. Today, during the tripartite meeting organized by Secretary Blinken, we also discussed the Brussels process in a tripartite format. And I think there is a general understanding that this is only a tripartite format, including the EU, Azerbaijan, and Armenia," Aliyev said during the Munich Security Conference.
Meanwhile, regarding the format of the OSCE Minsk Group, he stated that the Minsk Group has already "retired and does not really exist" (quotes by Tert.am), maybe it exists only on paper, the former co-chairs of the Minsk Group, who during 28 years of work "did not they did not produce any results" (quotes: Tert.am), still have some leverage on the situation. Therefore, we have a platform organized by the USA, Russia, and now the European Union."