Ալիևը պնդում է, որ Հայաստանը փորձում է Ղարաբաղի թեման մտցնել հնարավոր խաղաղության պայմանագրի մեջ
«Կարծում եմ՝ Հայաստանի իշխանությունը բավարար ուժ ունի միայնակ պատասխանատվություն վերցնելու ու գնալու խաղաղության պայմանագրի ստորագրման»։ Այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք հայկական սփյուռքը կարող է խանգարել ՀՀ իշխանություններին վերոնշյալ հարցում։
Նա նշել է, թե ինքը հենց սկզբում էլ ասել է, որ խաղաղության պայմանագիրը սովորական փաստաթուղթ է, որն արտացոլում է բոլոր հիմնական սկզբունքները. «Ու խոսք չի կարող այնտեղ լինել մեր ներքին խնդիրների մասին, ու այն ամենի, ինչ կապված է Ղարաբաղի հետ»։
Ալիեւը հիշեցրել է Պրահայի ու Սոչիի հայտարարությունները, եւ որ «հայկական կողմն այդպիսով ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու իմքնիշխանությունը». «Բայց ասելով A՝ նրանք (հայկական կողմը՝ խմբ.) չեն ցանկանում ասել B։ Նրանք փորձում են Ղարաբաղի թեման մտցնել հնարավոր խաղաղության պայմանագրի մեջ, ինչով էլ արգելափակում են այն (պայմանագրի կնքումը՝ խմբ.)»։
Ալիեւի խոսքով՝ «անթույլատրելի է» ՀՀ, ՌԴ ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ համդիպման մասնակցության չեղարկումը։ Ըստ նրա՝ սահմանային ավելի վատ իրադրություններ են եղել, բայց հանդիպումները չեն չեղարկվել։
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, սակայն հայկական կողմը ոչ թե ճէ չեղարկել է ԱԳ նախարարի այցը, այլ խնդրել է հետաձգել հանդիպումը, քանի որ այս պահին Հայաստանի ԱԳ նախարարի առաջնահերթությունը Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է։

Aliyev claims that Armenia is trying to include the Karabakh issue in a possible peace treaty
“I think the government of Armenia has enough power to take sole responsibility and sign the peace treaty.” Azerbaijani President Ilham Aliyev said this during today’s press conference, answering the question of whether the Armenian diaspora can interfere with the RA authorities in the above-mentioned matter.
He noted that he said at the very beginning that the peace agreement is an ordinary document that reflects all the main principles.
“And there can be no talk about our internal problems and everything related to Karabakh.”
Aliyev recalled the statements of Prague and Sochi, and that the Armenian side thus recognized the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. “But saying A, they (Armenian side: ed.) will not want to say B. They are trying to introduce the subject of Karabakh into a possible peace agreement, thus blocking it (signing of the agreement: ed.)”.
According to Aliyev, the cancellation of the participation in the tripartite meeting of the foreign ministers of Armenia, Russia, and Azerbaijan is “inadmissible”. According to him, there were worse situations at the border, but the meetings were not canceled.