Ադրբեջանում աշխատանքային խումբ է ստեղծվել «Արևմտյան Ադրբեջան»-ում ապրած ադրբեջանցիների վերադարձի հետ կապված հարցերի համար․ Ալիև
17:45 - 10 հունվարի, 2023
Ադրբեջանում աշխատանքային խումբ է ձևավորվել, որի գործունեության շրջանակում լինելու են, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան»-ում ապրած ադրբեջանցիների վերադարձի հետ կապված հարցերը։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի շամանակ հայտարարեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահը տարբեր տարիների իր ելույթներում բազմիցս ասել է, թե իբր ներկայիս Հայաստանը «հինավուրց ադրբեջանական հող է»՝ հատկապես նշելով Սյունիքի, Երևանի, Սևանի մասին և ընդգծելով, որ այժմ դրանք «ադրբեջանական չեն պատմական անարդարության պատճառով»։ «Արևմտյան Ադրբեջան» ասելով՝ նա նկատի ունի Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։
«Մենք աշխատանքներ ենք սկսել․ «Արևմտյան Ադրբեջան»-ից արտաքսվածները պետք է վերադառնան իրենց տներ։ Սրա հետ կապված աշխատանքային խումբ է ստեղծվել»,- նշեց Ալիևը։

A working group has been created in Azerbaijan for issues related to the return of Azerbaijanis who lived in "West Azerbaijan" - Aliyev
17:45 - 10 January, 2023
A working group has been formed in Azerbaijan, the scope of which will be the issues related to the return of Azerbaijanis who lived in the so-called "Western Azerbaijan". This was announced by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev during the press conference.
It should be noted that the President of Azerbaijan has repeatedly said in his speeches of different years that current Armenia is "ancient Azerbaijani land", especially mentioning Syunik, Yerevan, and Sevan and emphasizing that now they are "not Azerbaijani due to historical injustice". By "Western Azerbaijan" he means the territory of the Republic of Armenia.
"We have started work. Those deported from "West Azerbaijan" should return to their homes. A working group has been created in connection with this," Aliyev said.