Հաջորդ շաբաթների ընթացքում  կտրուկ ակտիվացում կզգաք․ Սինանյանը անդրադարձավ սփյուռքի արձագանքին՝ Լաչինի միջանցքի փակման առնչությամբ
14:13 - 05 հունվարի, 2023
Հաջորդ շաբաթների ընթացքում կտրուկ ակտիվացում կզգաք․ Սինանյանը անդրադարձավ սփյուռքի արձագանքին՝ Լաչինի միջանցքի փակման առնչությամբ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը այսօր անդրադարձավ սփյուռքի արձագանքին՝ Լաչինի միջանցքի փակման առնչությամբ։
«Տարբեր քայլերի են դիմում։ Գիտեմ, որ հանրությունը սպասում էր ավելի բուռն արձագանքի, ինչպիսին կար պատերազմի ընթացքում, բայց ինչ-ինչ պատճառներով այդ արձագանքը ավելի մեղմ է»։
Զարեհ Սինանյանն ասաց, որ դա կապված է շատ գործոնների հետ․ կա ապատիա, ինքնակազմակերպման խնդիրներ։ Նրա խոսքով, սակայն, հաջորդ շաբաթների ընթացքում սփյուռքում կտրուկ ակտիվություն կզգացվի․
«Երեկ Լոս Անջելեսի քաղաքապետի առանձնատան մոտ մեծ ակցիա էր տեղի ունեցել, որի արդյունքում քաղաքապետը հստակ հայտարարություն արեց և խոստացավ միանալ նաև ավելի լայն աշխատանքների շրջանակին, որպեսզի Միացյալ Նահանգները ավելի ներգրավված լինի Բերձորի ճանապարհի բացմանը։ Արդեն անցյալ կիրակի օրը հավաք տեղի ունեցավ Փարիզում, ամսի 10-ին ավելի մեծ հավաք է լինելու ու դա լինելու շարունանական»,-ասաց Սինանյանը՝ նշելով, որ տարբեր մակարդակով աշխատանքներ են իրականացնում։
350 հիվանդ չի կարողանում բուժում ստանալ Հայաստանում: 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում, 12 բուժառու՝ վերակենդանացման բաժանմունքում․ 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Այս օրերի ընթացքում շտապ բուժօգնության կարիք ունեցող 10 հայ և 4 օտարերկրացի է միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել Հայաստան, իսկ Արցախում բուժօգնության կարիք ունեցող և ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է:

In the following weeks, you will feel a drastic activation - Sinanyan referred to the diaspora's response to the closure of the Lachin Corridor
14:13 - 05 January, 2023
The Chief Commissioner of Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan, today referred to the reaction of the diaspora regarding the closure of the Lachin Corridor.
"They resort to different measures. I know that the public was expecting a more intense reaction, as there was during the war, but for some reason, this reaction is softer."
Zareh Sinanyan said that it is related to many factors. There is apathy and self-organization problems. According to him, however, in the following weeks, there will be a sharp activity in the diaspora.
"Yesterday, there was a big action near the mansion of the mayor of Los Angeles, as a result of which the mayor made a clear statement and promised to join the wider scope of work so that the United States is more involved in the opening of the Berdzor road. A gathering was held in Paris last Sunday, there will be a bigger gathering on the 10th of the month and it will be a continuation," said Sinanyan, noting that they are carrying out work at different levels.
350 patients cannot receive treatment in Armenia. 12 children are in the neonatal and intensive care units, and 12 patients are in the intensive care unit. 5 are in critical condition. During these days, 10 Armenians and 4 foreigners in need of emergency medical care were transferred to Armenia only through the mediation of the Red Cross, and one of the patients in Artsakh who needed medical care and was in critical condition died.