Բժիշկները ակցիա իրականացրին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց՝ ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության շրջափակման
20:20 - 17 դեկտեմբերի, 2022
ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին, բողոքի ակցիա էին իրականացնում բժիշկները՝ ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության լիակատար շրջափակման։
Ակցիայի մասնակից բժիշկներից Վահե Տեր-Մինասյանը նշեց, որ այստեղ հավաքվել են բժիշկներ, բուժքուրեր, Բժշկական համալսարանի ուսանողներ։
«Մենք հավաքվել ենք, որովհետեւ պարզվում է, որ 21-րդ դարում կարող է լինել պետական տերոռ, եւ կարող են միանգամից 120 հազար կանայք ու տղամարդիկ, ծերեր եւ երեխաներ հայտնվել պատանդի կարգավիճակում։ Մենք գիտենք, որ ամենակարեւոր բանը մարդու կյանքն է ու առողջությունը», - ասաց Տեր-Մինասյանը։
Նա ասաց՝ հավաքվել են՝ միջազգային բոլոր հնարավոր կառույցներից պահանջելու, խնդրելու, կոչ անելու, որ գործադրեն հնարավոր ու անհնար միջոցները՝ ապահովելու 120 հազար հայրենակիցների կյանքի, առողջության իրավունքը։
«Մենք անելու ենք՝ ինչ կարող ենք, մենք բժիշկներ ենք, մեր աշխատանքն ենք անելու, բայց մենք չենք կարող աչքներս փակել, չտեսնել այն, ինչ տեղի է ունենում, մենք պարտավոր ենք, յուրաքանչյուր հայ պարտավոր է այսօր կանգնել Արցախի կողքին»։
Ակցիայի մասնակից բժիշկներից մեկը նշեց․
«Հայերը պայքարող, ստեղծող, խաղաղասեր ազգ են․ մենք խաղաղության կողմնակից ենք, բայց թույլ չենք տա, որ մեր ազգին, ազգակիցներին նվաստացնեն աշխարհի քար լռության աչքի առջեւ։ Մեր գործընկերները պատրաստ են իրենց մասնագիտական պարտքը կատարել՝ Արցախ մեկնելով, եթե միջազգային հանրությունը սանավիացիա տրամադրի, մեր շատ գործընկերներ այսօր գիշերն էլ պատրաստ են մեկնել եւ օգնել այն ծանր հիվանդներին, ովքեր այնտեղ են»։
Ակցիայի ընթացքում բժիշկները պաստառներ էին բռնել, որոնց վրա կային «Նման հումանիտար աղետ ստեղծելը ֆաշիզմ է», «Ադրբեջանը սպանում է բոլոր այն հիվանդներին, որոնք ունեն դեղորայքի կարիք», «Դեղորայքի եւ բժշկական օգնության դիտավորյալ անհասանելիություն առաջացնելը մեծագույն հանցագործություն է» եւ այլ գրություններ։
Հիշեցնենք, որ արդեն վեցերորդ օրն է, ինչ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30 -ից մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը։ Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, չեն կարողանում տուն վերադառնալ: Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից խափանել էր նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը: Դեկտեմբերի 16-ին Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց, որ Արցախում գազամատակարարումը վերականգնվել է։

Doctors carried out an action in front of the UN Armenian office against Azerbaijan’s blockade of the people of Artsakh
Today, December 17, doctors were protesting in front of the UN office against Azerbaijan’s complete blockade of the people of Artsakh.
Vahe Ter-Minasyan, one of the doctors participating in the action, mentioned that doctors, nurses, and students of the Medical University gathered here.
“We have gathered because it turns out that in the 21st century there may be state terror, and 120 thousand women and men, old people, and children may appear as hostages at once. We know that the most important thing is human life and health,” said Ter-Minasyan.
He said that they have gathered to demand, request and call on all possible international structures to implement possible and impossible measures to ensure the right to life and health of 120 thousand compatriots.
“We will do what we can, we are doctors, and we will do our job, but we cannot close our eyes, not see what is happening, we are obliged, every Armenian is obliged to stand by Artsakh today.”
One of the doctors participating in the action said:
“Armenians are a fighting, creative, peace-loving nation. We are in favor of peace, but we will not allow our nation and relatives to be humiliated in front of the stone silence of the world. Our colleagues are ready to fulfill their professional duty by going to Artsakh, if the international community provides sanitary aviation, many of our colleagues are ready to go tonight and help the seriously ill people who are there.”
During the action, the doctors held placards on which were written “Creating such a humanitarian disaster is fascism”, “Azerbaijan kills all those patients who need medicine”, “Creating unavailability of medicines and medical care is the greatest crime” and other writings.
It should be reminded that it is already the 7th day that Azerbaijan continues to block the only road connecting Artsakh to Armenia. On December 12, at 10:30 a.m., a group of Azerbaijanis closed the Shushi-Karin section of the Stepanakert-Goris highway for environmental reasons. Hundreds of citizens, including minors, cannot return home. The transport connection of Lisagor, Mets Shen, Hin Shen, and Yegtsahogh villages of the Shushi region with the capital Stepanakert is interrupted.
Since December 13, Azerbaijan also interrupted the gas supply of the Republic of Artsakh. On December 16, Artsakh State Minister Ruben Vardanyan announced that the gas supply has been restored in Artsakh.