ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ
Սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մանրամասները՝ մատնանշելով, որ այն ուղեկցվել է խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ վայրագությունների և խոշտանգումների իրականացմամբ։
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիան կոպտորեն խախտում է միջազգային հումանիտար իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար դրույթները։
Արարատ Միրզոյանը խստորեն դատապարտել է ուժի կիրառմամբ իր առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի վարքագիծը՝ հատուկ ընդգծելով ադրբեջանական ագրեսիայի առնչությամբ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ հստակ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը, ինչպես նաև կազմակերպության շրջանակներում առկա համապատասխան մեխանիզմների հրատապ գործարկման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը հակամարտության տևական և համապարփակ լուծման նպատակով։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

22:40 - 19 September, 2022
On September 19, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Secretary General of the OSCE Helga Schmid in New York.
Foreign Minister presented to his interlocutor the details of the aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, pointing out that it was accompanied by the deliberate targeting of the civilian population and civilian infrastructure, atrocities, and torture against Armenian servicemen, servicewomen, and prisoners of war.
Minister Mirzoyan noted that the aggression carried out by Azerbaijan grossly violates the fundamental provisions of international humanitarian law, the UN Charter, and the Helsinki Final Act.
Ararat Mirzoyan strongly condemned the actions of Azerbaijan aimed at achieving its maximalist aspirations through the use of force, particularly underlining the importance of a clear and targeted response of the international community, including the OSCE, to the aggression of Azerbaijan, as well as the urgency of launching relevant mechanisms within the framework of the organization.
Touching upon the relations between Armenia and Azerbaijan as well as the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was highlighted in terms of reaching a lasting and comprehensive resolution of the conflict.
Minister Mirzoyan referred to the humanitarian issues resulting from the 44-day war, stressing the need for the immediate repatriation of Armenian POWs and other detainees.