Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
Փետրվարի 28-ին Ժնևում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները: Ընդգծվել է բարձր մակարդակում շփումների ակտիվացման կարևորությունը։
Զրուցակիցները կարևորել են Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնի առաքելության իրականացումը, որը նախորդ շաբաթվանից գտնվում է Հայաստանում։

FMs of Armenia and Canada discussed the prospects for further development of bilateral relations
On February 28, on the margins of the session of the High-level Segment of the United Nations Human Rights Council, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with the Foreign Minister of Canada Mélanie Joly, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports.
The Foreign Ministers of Armenia and Canada discussed the prospects for further development of bilateral relations. The importance of promoting high-level contacts was emphasized.
The interlocutors underlined the importance of the mission of Canadian special envoy Stéphane Dion, who has been in Armenia since last week. They exchanged views on the democratic reforms carried out in Armenia.