Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը
09:40 - 01 մարտի, 2022
Փետրվարի 28-ին տեղի է ունեցել Ժնևի Միավորված ազգերի կազմակերպության գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության կազմակերպած ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացման արարողությանը։
ԱԳՆ  լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից հայտնում են, որ միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայան։ Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է․
«Հարգարժա՛ն գլխավոր տնօրեն,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ բոլորիդ այսօր այս առանձնահատուկ միջոցառմանը՝ նվիրված Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակին: Ինձ համար պատիվ է մասնակցել այս ցուցահանդեսի բացմանը Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Նորին Գերազանցություն Տատյանա Վալովայայի հետ միասին:
Հարգելի՛ գլխավոր տնօրեն,
Ես բարձր եմ գնահատում Ձեր բացման խոսքը և շնորհակալություն եմ հայտնում Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակին՝ այս միջոցառմանը մասնակցելու և արժեքավոր ներդրում ունենալու համար:
Դարեր շարունակ մենք ձգտել, պայքարել և հետամուտ ենք եղել մեր նախնիների հայրենիքում անկախություն ու պետականություն կերտելուն։ Այս առումով մենք երջանիկ սերունդ ենք, քանի որ ականատես ենք եղել, թե ինչպես է իրականանում մեր ազգային երազանքը։
1992 թվականի մարտի 2-ին հայոց եռագույնը բարձրացվեց ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանի առջև՝ նոր էջ բացելով մեր երկրի պատմության մեջ՝ որպես համաշխարհային կազմակերպության լիիրավ անդամ։ Մենք գնահատում ենք դրա արժեքը և սեփական փորձից գիտենք, թե որքան զոհողություններ են անհրաժեշտ ինքնիշխան իրավահավասարության առավելություններից օգտվելու, և որքան ավելի ջանքեր են պահանջվում այն պահպանելու համար։
Հայաստանն, այսպիսով, հաստատակամորեն և անդրդվելիորեն հանձնառու է բազմակողմանիությանը, որի կենտրոնում է Միավորված ազգերի կազմակերպությունը: Հայաստանն, այսպիսով, լիովին հավատարիմ է ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին և սկզբունքներին:
Այս լուսանկարներում, որոնք այսօր ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում, դուք կգտնեք այդ հետևողական հանձնառության օրինակները, որոնք արտահայտված են ՄԱԿ-ի տարբեր մարմիններում և կոմիտեներում ակտիվ ներգրավվածության միջոցով կազմակերպության հովանու ներքո համատեղ ջանքերում Հայաստանի ունեցած ներդրմամբ: Հայաստանը նախագահել և աշխատել է տարբեր բյուրոներում և կառավարման մարմիններում, մասնակցել մի շարք խաղաղապահ առաքելությունների, միացել առանցքային կոնվենցիաների և պայմանագրերի, կազմակերպել ՄԱԿ-ի միջոցառումներ և սերտորեն աշխատել ՄԱԿ-ի երկրի թիմի հետ:
Հուսով եմ, որ այս լուսանկարները կկարողանան փոխանցել ՄԱԿ-ի շրջանակներում մեր ունեցած համագործակցության իրական ոգին և ծավալը, և համաչափ կարևորությունը, որ տալիս ենք կազմակերպության բոլոր հիմնասյուներին՝ խաղաղություն և անվտանգություն, մարդու իրավունքներ, օրենքի գերակայություն և զարգացում:
Թույլ տվեք ամփոփել՝ մեջբերելով Քոֆի Անանին, ով հավատացած էր, որ «մեզ միավորում է ավելին, քան բաժանում է»։ Իսկապես, ՄԱԿ-ը եզակի հարթակ է, որը թույլ է տալիս մեզ կառուցելու այն ամենի վրա, ինչը միավորում է մեզ և կամրջելու մեր միջև առկա բացը։ Հայաստանը շարունակում է հաստատակամորեն հավատալ այս առաքելությանը։
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ այստեղ մեզ հետ լինելու, և վերջին 30 տարիների ընթացքում այս համաշխարհային բազմակողմ միջավայրում Հայաստանի անցած ուղու հիշարժան դրվագները վերադիտելու համար»:

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the opening ceremony of the exhibition dedicated to the 30th anniversary of Armenia’s accession to the UN
09:40 - 01 March, 2022
On February 28, the opening ceremony of the exhibition dedicated to the 30th anniversary of Armenia's accession to the United Nations, organized by the Permanent Mission of the Republic of Armenia was held at the UN Office in Geneva. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the Director-General of UN Office in Geneva Tatiana Valovaya delivered welcoming remarks at the event. In his speech, Minister Mirzoyan, particularly, said;
“Distinguished Director-General,
Excellencies,
It is a pleasure to welcome all of you today at this special event that marks the 30th anniversary of Armenia’s accession to the United Nations. I feel privileged to inaugurate this exhibition together with Her Excellency Tatiana Valovaya, Director-General of the UN Office at Geneva (UNOG). Distinguished Director-General, I highly appreciate your opening remarks and I thank the UNOG for participation and valuable contribution to this event.
For centuries we strived, struggled and aspired for independence and statehood in our ancestral homeland. In this sense we are a lucky generation to have witnessed how our national dream comes true.
On the 2nd of March 1992, the Armenian tricolor was raised in front of the UN headquarters, opening a new chapter in our nation’s history. A chapter of a full-fledged member of the global organization. We do not take it for granted. We know from our own experience how many sacrifices it takes to enjoy the benefits of sovereign equality. And how many more efforts it takes to preserve and sustain it.
Hence, comes Armenia’s staunch and unwavering commitment to the multilateralism that has the United Nations at its center. Hence comes Armenia’s full adherence to the purposes and principles of the UN Charter.
In the photos that we present to your attention today you will find the tokens of our continued commitment reflected in Armenia’s contribution to the joint efforts under the UN umbrella through active engagement in different bodies and committees. Armenia has been chairing and working hard in the various bureaus and boards, participating in several peacekeeping missions, acceding to core conventions and treaties, hosting the UN events and working hand-in-hand with the UN country team.
I hope that this handful of photos could convey the genuine spirit and extent of the collaboration that we have enjoyed within the UN, and the equal importance that we attach to all its pillars – peace and security, human rights, rule of law and development.
Allow me to conclude by quoting Kofi Annan who believed that “there is more that unites us than divides us”. Indeed, the UN provides a unique platform for building on what unites us and for bridging the gaps among us. Armenia remains a strong believer of this mission.
I would like to thank you all again for being here with us to revisit some of the snapshots of the landmarks of the path that Armenia has covered in this global multilateral setting in the past 30 years.”