Ժնևում Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ
14:24 - 28 փետրվարի, 2022
Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ։
Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի միջև հաստատված երկխոսության կապակցությամբ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ որպես բռնի տեղահանումներից անմիջականորեն տուժած երկիր՝ Հայաստանը մշտապես աջակցել է Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի ջանքերին՝ ուղղված բռնի տեղահանումներից տուժած անձանց իրավունքների պաշտպանությանը:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար խնդիրներին։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով իրենց բնակավայրերից բռնի տեղահանված արցախահայության՝ հայրենիք վերադարձի համար պայմանների ստեղծման և անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությանը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի կողմից հումանիտար առաքելությունների իրականացումը՝ անընդունելի համարելով Ադրբեջանի կողմից այս հարցի քաղաքականացումը և արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը։

Foreign Minister of Armenia met with the UN High Commissioner for Refugees
On February 28, within the framework of the High-level session of the UN Human Rights Council in Geneva, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi.
The interlocutors commended the dialogue established between Armenia and the UN High Commissioner for Refugees. Minister Mirzoyan noted that as a country directly affected by enforced displacement, Armenia has always supported the efforts of the UN High Commissioner for Refugees towards protecting the rights of victims of enforced displacement.
The humanitarian issues created in Nagorno-Karabakh after the 44-day war were touched upon. Minister Mirzoyan drew his colleague's attention to the need for the creation of conditions for the repatriation, security and protection of the rights of the Armenians of Artsakh who were forcibly displaced from their residences due to the Azerbaijani aggression.
The Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan particularly stressed the importance of implementing humanitarian missions by international organizations in Artsakh, including the UN High Commissioner for Refugees, considering unacceptable the politicization of this issue by Azerbaijan and the creation of artificial obstacles.