Այդ հարցը պահանջում է կոնսենսուսային որոշում. ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանին ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ տալու քննարկումների մասին |armenpress.am|
12:15 - 17 դեկտեմբերի, 2021
armenpress.am: Այս պահի դրությամբ որևէ պետության կողմից Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հայտ չկա։ Այդ մասին հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը`անդրադառնալով Ադրբեջանի Հանրապետությանը ԵԱՏՄ դիտորդի կարգավիճակ տալու հարցի շուրջ քննարկումներին։
Հարց. Վերջին շրջանում սկսել է քննարկվել Ադրբեջանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հարցը։ Ինչպե՞ս կմեկաբանեք դա։
Պատասխան. «Եվրասիական տնտեսական միությանն առընթեր դիտորդ պետության կարգավիճակ տալու կարգը սահմանվում է «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրի 109-րդ հոդվածով: Այս կամ այն պետությանը դիտորդի կարգավիճակ շնորհելու հարցը պահանջում է կոնսենսուսային որոշում, որի կայացումից առաջ ԵԱՏՄ շրջանակներում նախատեսված են խորհրդակցություններ՝ նաև նշյալ քայլի տնտեսական նպատակահարմարությունը պարզելու նպատակով: Այս պահի դրությամբ որևէ պետության կողմից ԵԱՏՄ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հայտ չկա»:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ, Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը դեկտեմբերի 10-ին տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը կարող է դառնալ դիտորդ երկիր ԵԱՏՄ-ում։
Դեկտեմբերի 15-ի ճեպազրույցի ընթացքում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան դրական էր գնահատել Նուրսուլթան Նազարբաևի առաջարկը` ասելով, որ Ադրբեջանի և ԵԱՏՄ-ի փոխգործակցությունը կնպաստի փոխադարձ առևտրի ակտիվացմանը և մասշտաբային ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը։
Եվրասիական տնտեսական միությունը տնտեսական ինտեգրման միջազգային կազմակերպություն է, որին անդամակցում են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը։ Այս պահի դրությամբ ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեն Մոլդովան, Ուզբեկստանը և Կուբան։ Եվս 5 պետության՝ Չինաստանի, Իրանի, Վիետնամի, Սինգապուրի և Սերբիայի հետ ստորագրվել են տարբեր խորության առևտրային համաձայնագրեր:
Եվրասիական տնտեսական միությունը ձևավորվել է Մաքսային միության հիմքի վրա՝ 2014 թ. մայիսի 29-ին Աստանայում ստորագրված պայմանագրով: «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել 2015 թ. հունվարի 1-ից: Հայաստանը անդամակցում է ԵԱՏՄ-ին 2015 թ. Հունվարի 2-ից։

'That issue requires consensus decision' – Armenia MFA on discussions of granting Azerbaijan observer status in EAEU |armenpress.am|
12:15 - 17 December, 2021
armenpress.am: As of now, there is no application by any country to get a status of an observer in the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan told Armenpress, commenting on the discussions according to which Azerbaijan may get a status of an observer in the EAEU.
"The procedure of granting a status of an observer in the Eurasian Economic Union is defined by Article 109th of the 2014, May 29 treaty on the Eurasian Economic Union. Granting a status of an observer to any country requires a consensus decision, before the adoption of which consultations are taking place within the Union, also aimed at finding out the economic appropriateness of that particular step. At this moment, there is no application by any country of getting an observer status in the EAEU," the MFA spokesperson said.
During the recent meeting of the Supreme Eurasian Economic Council on December 10, the first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, who is also the honorary chair of the Supreme Eurasian Economic Council, has announced that Azerbaijan may become an observer in the EAEU.
At a press briefing on December 15, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova positively assessed Nazarbayev’s proposal, stating that the cooperation of Azerbaijan and EAEU would contribute to boosting mutual trade and implementing large-scale infrastructure programs.
The Eurasian Economic Union has five member states – Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan. Moldova, Uzbekistan and Cuba have a status of an observer in the Union.