Անընդունելի են Ադրբեջանի՝ արաբական աշխարհի երկրների հետ Հայաստանի փոխգործակցության ավանդական հիմքերը խաթարելու փորձերը. Միրզոյան
18:40 - 07 մարտի, 2023
Մարտի 7-ին աշխատանքային այցով Կահիրեում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի հետ։
Զրուցակիցները շեշտել են, որ հայ և արաբ ժողովուրդների հարաբերությունները հիմնված են դարավոր բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա, այս համատեքստում նշելով նաև արաբական երկրներում հայ համայնքների դերը:
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ Արաբական աշխարհի երկրներում հայկական ներկայությունը քրիստոնյա և մուսուլման ժողովուրդների համակեցության լավագույն օրինակն է: Այս առնչությամբ նախարար Միրզոյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի՝ տարբեր հարթակներում կրոնական գործոնն արհեստականորեն շահարկելու, արաբական աշխարհի երկրների հետ ՀՀ փոխգործակցության ավանդական հիմքերը խաթարելու անհիմն փորձերը:
Կարևորվել են պարբերական կապերն ու քաղաքական երկխոսությունը Արաբական պետությունների լիգայի հարթակում և անդամ երկրների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր զրուցակցին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիաների հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև 2022 թ․ դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները:

The meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia with the Secretary-General of the League of Arab States
18:40 - 07 March, 2023
On March 7, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Cairo on a working visit, met with Ahmed Aboul Gheit, the Secretary-General of the League of Arab States.
The interlocutors stressed that the relations between the Armenian and Arab nations are based on centuries-old friendship and mutual respect. In this context, the role of the Armenian communities in the Arab countries was also mentioned.
The Ministers noted with satisfaction that the Armenian presence in the countries of the Arab world is one of the best examples of the coexistence of the Christian and Muslim nations. In this regard, Minister Mirzoyan underlined that the groundless attempts of the Azerbaijani side to artificially manipulate the religious factor in various platforms and to hamper the traditional foundations of the cooperation between Armenia and the countries of the Arab world should be rejected.
The importance of regular contact and political dialogue in the framework of the League of Arab States as well as with the member states of the organization was highlighted.
During the meeting, issues of regional and international security and stability were touched upon.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia briefed his interlocutor about Azerbaijan's aggressions against Nagorno-Karabakh and Armenia, as well as about the details of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor since December 2022.