Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ
Փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵԽ համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպմանը հաջորդել է Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026թթ․ գործողությունների ծրագրի մեկնարկի արարողությունը, որին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԵԽ ԳՔ տեղակալ Բյորն Բերգեն: Իր խոսքում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ պարոն Բերգե,
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի հարգելի պարոն նախագահ,
Դատական, օրենսդիր և գործադիր իշխանության մարմինների հարգարժան բարձրաստիճան պաշտոնյաներ,
Ողջունում եմ բոլորիդ արտաքին գործերի նախարարությունում՝ Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թվականների Գործողությունների նոր ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի կապակցությամբ։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի մասնակցությամբ Գործողությունների  ծրագրերի մեկնարկն արդեն լավ ավանդույթ է դարձել։ Ուրախ եմ հյուրընկալել պարոն Բյորն Բերգեին, ում հետ նախքան այս միջոցառումն արդյունավետ քննարկում ենք ունեցել և անդրադարձել մեր համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի։
Տեսադարան
Այս միջոցառումը նպատակ ունի ներկայացնել Հայաստանի համար նոր Գործողությունների ծրագրով նախանշված՝ առաջիկա չորս տարիների հիմնական առաջնահերթությունները։ Հայաստանում մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, իրավահավասարության և ներառականության հետագա խրախուսումը կլինեն այսօրվա քննարկման առանցքում: Պետական իշխանության տարբեր թևերի և ազգային կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ներկայությունն ու ակտիվ մասնակցությունն այսօրվա միջոցառմանը վկայում են Գործողությունների ծրագրի կարևորությունն ու դրանում նրանց ակտիվ ներգրավվածությունը:
Գործողությունների ծրագիրն առանցքային գործիք է Հայաստանի  Հանրապետության կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգում՝ ուղղված եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա զարգացմանը, անկախ դատական համակարգի կայացմանը և հակակոռուպցիոն ինստիտուտների հզորացմանը։
Գործողությունների նախորդ ծրագրերի վերաբերյալ շահագրգիռ կողմերի դրական արձագանքը խոստումնալից է, միևնույն ժամանակ՝ պարտավորեցնող՝ այս  Գործողությունների ծրագրի իրականացման համար ավելի բարձր նշաձող սահմանելու առումով: Այս առնչությամբ, ես վերահաստատում եմ Հայաստանի իշխանությունների անվերապահ հավատարմությունը Եվրոպայի խորհրդի սկզբունքներին և արժեքներին, որոնք ամրագրված են նաև կառավարության Գործողությունների ծրագրում։
Կառավարության հանձնառությունն ու քաղաքական կամքի առկայությունն անկյունաքարային են բարեփոխումների համար, միաժամանակ, շատ կարևոր է համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ կայուն հաջողության և շոշափելի արդյունքներ ունենալու համար։ Այս առնչությամբ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բարեկամներին ու գործընկերներին, որոնք միավորում են իրենց ջանքերը՝ կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգին աջակցելու համար։
Մենք բարձր ենք գնահատում մեր ավանդական գործընկերների՝  Եվրոպական միության, Նորվեգիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Միացյալ Թագավորության, Դանիայի, ինչպես նաև՝ Ավստրիայի, Գերմանիայի, Իռլանդիայի, Բելգիայի, Լիխտենշտեյնի, Ռումինիայի, միջազգային կազմակերպությունների  կամավոր ներդրումները, որոնք լրացնում են Եվրոպայի խորհրդի ինստիտուցիոնալ կարողությունները և փորձը:
Գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ Գործողությունների նախորդ ծրագրերի իրականացման դրական փորձը մեր գործընկերների մոտ ձևավորել է այն համոզմունքը, որ այս ծրագրերի հիմնական շահառուն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն են, ծրագրեր՝ ուղղված այնպիսի առաջնահերթ ոլորտներին, ինչպիսիք են սոցիալական արդարությունը, երեխաների և կանանց, այլ խոցելի խմբերի իրավունքները, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը զինված ուժերում, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, դատական բարեփոխումները, ապակենտրոնացումը և տեղական ինքնակառավարման խթանումը:
Կցանկանայի նաև հատուկ ընդգծել Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության բարձր մակարդակը, Գործողությունների ծրագիրը կառավարության կարիքներին և առաջնահերթություններին համապատասխանեցնելու հարցում ճկունության ցուցաբերումը:
Մենք ապրում ենք անվտանգային բազում սպառնալիքներով լի տարածաշրջանում: Ավելի քան երկու ամիս է, ինչ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով շարունակվում է հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում, Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, բազմաթիվ անհետ կորած անձանց և բռնի անհետացածների ճակատագրերը մնում են չպարզաբանված: 2021թ. մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022թ. սեպտեմբերին ձեռնարկված ագրեսիայի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները հայտնվել են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո, իսկ Ադրբեջանի կողմից նոր էսկալացիայի հրահրման վտանգը շարունակում է մնալ  բարձր։
Եվ ահա, չնայած Հայաստանի և նրա ժողորդավարության դեմ ուղղված այս քայլերին և առկա սուր մարտահրավերներին, մենք հավատարիմ ենք մնում մեր արժեքներին և Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցաբար՝ շարունակում ենք ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը: Ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլևս անշրջելի է:
Շնորհակալ եմ բոլորիդ մեկնարկի այս միջոցառմանը մեզ միանալու համար»։
Բացման արարողությանը հաջորդել է գործողությունների ծրագրի ներկայացումը, ինչպես նաև պանելային քննարկում ազգային շահառուների հետ, որի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի նախորդ գործողությունների ծրագրերի հիմնական ձեռքբերումներին և նախանշվել են առաջընթացի ուղիները: Քննարկմանը մասնակցել են Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը,  Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և գործադիր իշխանության այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Ararat Mirzoyan met with Bjørn Berge, Deputy Secretary General of the Council of Europe
On February 16, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Bjørn Berge, the Deputy Secretary General of the Council of Europe. During the meeting, the interlocutors discussed issues on cooperation between Armenia and the CoE, as well as issues on regional security and stability.
The meeting was followed by the launching conference of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2023-2026, during which Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and Deputy Secretary General of the Council of Europe Bjørn Berge delivered opening remarks. In his remarks Minister Mirzoyan particularly noted:
“Dear Deputy Secretary General Berge,
Dear President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia,
Dear High Ranking officials of the Judicial, Legislative, and Executive branches of the Republic of Armenia,
I welcome you all at the Ministry of Foreign Affairs on the occasion of the official launching of the Council of Europe New Action Plan for Armenia 2023-2026.
It has already become a good tradition to launch the Action Plan with the participation of the  Deputy Secretary General of the Council of Europe. I am glad to host Mr. Bjørn Berge with whom we have had a fruitful discussion prior to this event and touched upon a wide range of issues of our cooperation agenda.
Ladies and gentlemen,
The objective of this event is to present the main priorities for the next four years outlined by the new Action Plan for Armenia. Today`s discussion will focus on the further promotion of human rights, rule of law, equality, and inclusiveness in Armenia. The presence and active participation of high-ranking representatives of various branches of the state authority and national institutions in this event proves the importance of the Action Plan and their active involvement in it.
CoE Action Plan is a key instrument in terms of the ambitious reform agenda of the Government of the Republic of Armenia, aimed at further developing democratic institutions, establishing an independent judiciary, and strengthening the anticorruption institutions in compliance with European standards.
The positive feedback of all stakeholders regarding the previous Action Plans is promising and, at the same time, challenging in terms of setting higher benchmarks for the implementation of the new Action Plan. In this regard, I can only reiterate the strong commitment of Armenia's authorities to the principles and values of the Council of Europe enshrined in the Action Plan of the Government.
Political will and commitment of the Government are the cornerstones for the reforms,  at the same time, cooperation with international partners is essential for sustainable success and tangible results. Hence, I would like to thank our friends and partners for their joint efforts to support the Government’s ambitious reform agenda.
We highly appreciate the voluntary contributions from our traditional partners, such as the EU, Norway, Sweden, Switzerland, United Kingdom and Denmark as well as Austria, Germany, Ireland, Belgium, Liechtenstein, Romania and international organizations that come to complement the institutional capacities and expertise of the Council of Europe.
It is our pleasure to state that the positive dynamics of the implementation of the Action Plan shaped our partners’ belief that the citizens of Armenia are the main beneficiaries of these projects targeting such priority areas as social justice, rights of children and women, other vulnerable groups, human rights protection in armed forces, fight against corruption, judicial reforms, decentralization and promotion of local self-governance.
I would like to particularly underline the high level of cooperation between the Council of Europe and the Armenian authorities and the flexibility in terms of adjusting the programs to the needs and priorities of the Government.
Dear Colleagues,,
We are living in a region full of many security threats. It has been more than 2 months that the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan is ongoing, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilians as hostages, and the fates of many missing persons and forcibly disappeared remain unknown. As a result of the aggression undertaken in May and November 2021, as well as in September 2022, the sovereign territories of the Republic of Armenia came under Azerbaijani occupation, and the risk of a new escalation by Azerbaijan still remains high.
And here, despite these actions against Armenia and its democracy as well as the current harsh challenges, we remain faithful to our values and, in cooperation with the Council of Europe, we continue to strengthen democratic institutions. Democracy in Armenia is now irreversible.
I thank everyone for joining us at today’s launching event.”
The opening ceremony was followed by the presentation of the Action Plan, as well as a panel discussion with national stakeholders, during which the main achievements of the previous CoE Action Plans for Armenia were discussed and the headways were outlined. Chairman of the Constitutional Court Arman Dilanyan, President of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan, Minister of Health Anahit Avanesyan, and other high-ranking government officials participated in the discussion.