Մակրոնը Լեռնային Ղարաբաղի ապաշրջափակումը առաջնահերթություն է համարում
factor.am: Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը փետրվարի 6-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում հաստատել է իր «լիակատար հավատարմությունը Հայաստանի անվտանգությանը՝ առաջնահերթություն համարելով ադրբեջանցիների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի համար կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհի շրջափակման վերացումը»․ գրում է lepoint.fr-ն։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում պետության ղեկավարը հայտնել է Ֆրանսիայի լիակատար համերաշխությունը հայ բնակչությանը, որը բախվում է աճող հումանիտար կարիքների հետ։ Մակրոնը նաև ասել է, որ իր համար առաջնայինը դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնումն է», – հաղորդում է Ելիսեյան պալատը։
Դեկտեմբերի 12-ից ադրբեջանցիները, ներկայանալով որպես բնապահպան ակտիվիստներ, փակել են Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող կենսական ճանապարհը: Արգելափակման պատճառով մոտ 120,000 մարդ կանգնած է էլեկտրաէներգիայի և ինտերնետի անջատումների, ինչպես նաև ջեռուցման, սննդի և դեղորայքի հասանելիության հետ կապված խնդիրների առաջ:
Պարբերականաի հաղորդմամբ՝ Ֆրանսիայի նախագահն այս հակամարտությունում ցանկանում է լինել դիվանագիտական առաջնագծում, սակայն նա հրապարակայնորեն համեմատաբար զուսպ է դեկտեմբերի 23-ի իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևին ուղղված կոչից հետո, որին նա հորդորել էր թույլ տալ ազատ տեղաշարժը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև։ «Երկուշաբթի նա վերահաստատել է իր լիակատար հավատարմությունը Հայաստանի անվտանգությանը և իր վճռականությունը՝ նպաստել երկխոսությանը, որպեսզի տարածաշրջանում կայուն քաղաքական լուծում գտնվի», – հաղորդում է Ելիսեյան պալատը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Էմանուել Մակրոնը և Նիկոլ Փաշինյանը «ողջունել են հոկտեմբերին սահմանի երկայնքով ստեղծված եվրոպական դիտորդական առաքելության տեղակայումը, մասնավորապես՝ ֆրանսիական միջնորդությամբ, որն օգնում է կայունացնել իրավիճակը»։

Macron considers lifting the blockade of Nagorno Karabakh a priority  |factor.am|
On February 6, the President of the Republic of France, Emmanuel Macron, in a telephone conversation with the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, confirmed his "full commitment to the security of Armenia, considering the removal of the blockade of the vital road by the Azerbaijanis for Nagorno-Karabakh as a priority," lepoint.fr writes.
"During the telephone conversation, the head of state expressed France's complete solidarity with the Armenian population, which is facing growing humanitarian needs.  Macron also said that the priority for him is the restoration of free movement through the Lachine Corridor, which has been blocked since December 12," the Elysée Palace reports.
It should be reminded that since December 12, Azerbaijanis, presenting themselves as environmental activists, have blocked the vital road connecting Armenia with Nagorno Karabakh.  The blockade has left some 120,000 people facing power and internet outages, as well as problems with access to heating, food and medicine.
According to the newspaper, the French president wants to be at the diplomatic forefront in this conflict, but he has been relatively reserved in public after his December 23 appeal to his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev, whom he urged to allow free movement between Nagorno Karabakh and Armenia.  "On Monday, he reaffirmed his full commitment to Armenia's security and his determination to facilitate dialogue in order to find a stable political solution in the region," the Elysée Palace reported.
During the telephone conversation, Emmanuel Macron and Nikol Pashinyan "welcomed the deployment of the European observation mission established along the border in October, particularly with French mediation, which helps to stabilize the situation."