Աղետը կանխել է պետք. Լաչինի միջանցքի հարցով քննարկում Եվրախորհրդարանում |1lurer.am|
1lurer.am: Իրեն ԵՄ գործընկեր համարող պետությանը նման հայտարարությունները պատշաճ չեն՝ Եվրախորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքները» թեմայով քննարկման ժամանակ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ վերջին հայտարարություններին` ասաց Եվրապատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը:
Նա Բաքվին կոչ արեց հարգել միջազգային պարտավորությունները, դադարեցնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, սկսել բանակցություններ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ:
Իր դեմ «վհուկների որս» սկսած ադրբեջանցի պաշտոնյաներին նա ասաց. «Ինձ չեք ահաբեկի և չեք լռեցնի, ձեր հարձակումները ձեր թուլությունն են բացահայտում»:
Նատալի Լուազոյի կարծիքով` սա անգամ շրջափակում չէ, ավելին է, քան շրջափակումը, շանտաժից ավելի է, էթնիկ զտում է:
«Իսկ մենք` եվրոպացիներս, ի՞նչ ենք անում. ոչինչ, ավելին, քան ոչինչ»,- նշեց նա:
Վիոլա ֆոն Կրամոն-Տաուբադելի խոսքով` բռնությունը ծնում է ավելի շատ բռնություն:
«Ինչո՞ւ պետք է Կովկասը թշնամանքի տարածք լինի, եթե կարող է բարեկեցության տարածք լինել: ԵՄ-ն կարող է և պետք է կայուն խաղաղություն բերի երկու երկրին, քանի որ մեր շահն է տեսնել խաղաղ և բարեկեցիկ Կովկաս»,- ասաց նա:
Բերտ-Յան Ռայսենը նկատեց՝ իրավիճակը ԼՂ-ում գնալով վատանում է, նշեց` պետք է ավելի շատ դիտորդներ ուղարկել տարածաշրջան, ավելի շատ ճնշում գործադրել Բաքվի կառավարության նկատմամբ, խաղաղության բանակցություններ պետք է լինեն, հստակ երաշխիքներ լինեն ԼՂ բնակչության համար:
Նրա գնահատմամբ` ո՛չ Կովկասը, ո՛չ ԵՄ-ն չեն շահի նոր լարվածությունից:
«ԼՂ-ում մարդիկ սոված են և ցրտի մեջ, նրանց օդային կամուրջ է պետք ԵՄ կամ ՌԴ կողմից: ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ հետ պետք է կանխել այս աղետը»,- հայտարարեց Մարտինա Միխելսը:
Կլեմեն Գրոշելն առաջարկ հնչեցրեց ռուս խաղաղապահներին փոխարինել ՄԱԿ-ի խաղաղապահներով:
«Եթե լինում է բնական աղետ` հրդեհ, ջրհեղեղ, երկրաշարժ, լինում է արձագանք, բայց մենք տեսնում ենք` ինչպիսի խոշտանգման են ենթարկվում հարյուր հազարավոր մարդիկ. հայերը ԼՂ-ում երեք տարբերակ ունեն` հրաժարվել իրենց ինքնությունից, հեռանալ կամ այն նույն ճակատագրին արժանանալ, ինչ 1915-ին Թուրքիայում եղավ հայերի նկատմամբ: Օդային կամուրջը նվազագույնն է, որ մենք պիտի անենք ու պիտի անենք մինչև շաբաթվա ավարտը»,- հայտարարեց Էմանուիլ Ֆրագկոսը:

The disaster must be prevented: Discussion on the Lachin Corridor issue in the European Parliament |1lurer.am|
10:08 - 19 January, 2023
Such statements are not appropriate for a state that considers itself a partner of the EU, referring to the recent statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev on the situation in Nagorno-Karabakh during the discussion on "Humanitarian consequences of the blockade of Nagorno-Karabakh" in the European Parliament, MEP Marina Kaljurand said.
She called on Baku to respect international obligations, stop the blockade of the Lachin Corridor, and start negotiations on a peace agreement.
She addressed the Azerbaijani officials who started a "witch hunt" against him.
"You will not bully me or silence me. Your attacks reveal your weakness."
According to Nathalie Loiseau, this is not even a blockade, it is more than a blockade, it is more than blackmail, it is ethnic cleansing.
"And what are we Europeans doing? Nothing, more than nothing," he said.
According to Viola von Cramon-Taubadel, violence begets more violence.
"Why should the Caucasus be an area of hostility, if it can be an area of prosperity? The EU can and should bring stable peace to both countries because it is in our interest to see a peaceful and prosperous Caucasus," he said.
Bert-Jan Ruissen noticed that the situation in NK is getting worse, he mentioned that more observers should be sent to the region, more pressure should be put on the government of Baku, there should be peace talks, and there should be clear guarantees for the population of NK.
In his assessment, neither the Caucasus nor the EU will benefit from the new tension.
"People in Nagorno-Karabakh are hungry and in the cold, they need an air bridge from the EU or the Russian Federation. Together with the UN and the OSCE, this disaster must be prevented," said Martina Michels.
Clement Groeschel proposed replacing Russian peacekeepers with UN peacekeepers.
"If there is a natural disaster: fire, flood, earthquake, there is a reaction, but we see what kind of torture hundreds of thousands of people are subjected to. Armenians in Nagorno-Karabakh have three options: to renounce their identity, to leave, or to suffer the same fate as happened to Armenians in Turkey in 1915. The air bridge is the minimum we have to do and we have to do it before the end of the week," declared Emmanouil Fragkos.