Քննարկվել են Հայաստանում իրականացվող տնտեսական և ներդրումային ծրագրերին ֆրանսիական կողմի մասնակցության հարցեր
12:33 - 12 նոյեմբերի, 2022
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի արտաքին առևտրի, տնտեսական գրավչության և արտերկրում բնակվող ֆրանսիացիների հարցերով լիազոր նախարար Օլիվիե Բեշտին:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացմանն ու առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին: Այս համատեքտում երկուստեք կարևորվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստորագրված հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը, որտեղ ուղենշվում են ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների գյուղատնտեսության, առողջապահության և զբոսաշրջության բնագավառներում փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները:
Քննարկվել է նաև Հայաստանում իրականացվող տարբեր տնտեսական և ներդրումային ծրագրերին ֆրանսիական կողմի հնարավոր մասնակցության հարցերը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են հայ-ֆրասիական ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառում հաստատված սերտ կապերը:

The French side's participation in the economic and investment programs implemented in Armenia was discussed
12:33 - 12 November, 2022
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Paris on a working visit, had a meeting with the Minister-in-charge of Foreign Trade, Attractiveness, and French Nationals Abroad Olivier Becht.
The interlocutors referred to the deepening of the trade and economic ties between the two countries and the necessary steps to effectively realize the existing potential. In this meeting, the Armenian-French economic cooperation roadmap signed in December of last year was highlighted on both sides, where the prospects for the development of cooperation in the fields of infrastructure, energy, high-tech agriculture, healthcare, and tourism are highlighted.
The possible participation of the French side in various economic and investment programs implemented in Armenia was also discussed. The interlocutors noted with satisfaction the close ties established in the field of Armenian-French decentralized cooperation.