Բանակցել և պայմանավորվել ենք Ուկրաինային արևմտյան կողմից սահմանակից բոլոր երկրների հետ․ դիվանագետները կաջակցեն սահմանը հատող ՀՀ քաղաքացիներին. Միրզոյան
17:42 - 02 մարտի, 2022
Ուկրաինայում ծավալվող ռազմական գործողությունների լույսի ներքո, իհարկե, մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մտադրություն ունեն և փորձում են դուրս գալ այդ գործողությունների գոտուց: Ընդ որում` հայրենակիցներ ասելով՝ ի նկատի ունենք և ՀՀ քաղաքացիներին, և այլ երկրների քաղաքացիների: Այս մասին ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին։
Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունը շարունակում է աշխատել ամբողջ կազմով։ Նրա խոսքով՝ Կիևի դեսպանատունը եզակիներից է, որ շարունակում է մնալ Կիևում և օգտակար լինել քաղաքացիներին։ Միրզոյանը հավելեց, որ մինչ այս պահը 1500-ից ավելի զանգեր են ստացվել։
«Իհարկե, այս մեծ քանակի դեպքում կլինեն  քաղաքացիներ, ովքեր փորձել են կապ հաստատել և չի ստացվել։ Դրա համար ԱԳՆ-ում թեժ գիծ է սահմանվել, նաև էլեկտրոնային փոստի միջոցով և հեռախոսի միջոցով, և եթե չի լինում, մեր աշխատակիցները հետ են զանգում այդ քաղաքացիներին և տրամադրում խորհրդատվություն։ Մենք նաև պայմանավորվել ենք արևմտյան կողմից Ուկրաինայի սահմանակից պետությունների հետ՝ Լեհաստան, Սլովակիա, Մոլդովա,  Ռումինիա, և նույնիսկ Հունգարիա։ Հունգարիայի հետ մեր դիվանագիտականա հարաբերությունները կասեցված են, բայց պետք է անկեղծորեն ասեմ, ի պատիվ իրենց, որ ամեն ինչ անում են աջակցելու համար։ Այնտեղ, որտեղ ունենք դեսպանություններ, մայրաքաղաքներից դիվանագետներ են գործուղվել Ուկրաինայի հետ սահմանամերձ մի քանի քաղաքներ, որտեղ չունենք, օրինակ, Հունգարիայում, առանձին դիվանագետ է գործուղվել, Մոլդովա առանձին դիվանագետ է գործուղվել, այս բոլոր դիվանագետները խնդիր ունեն հնարավորինս աջակցել սահմանը հատող ՀՀ քաղաքացիներին, մեր հայրենակիցներին, կազմակերպել խորհրդատվություն տրամադրել, աջակցել, կազմակերպել նրանց վերադարձը»։
Մինասյանի հարցին, թե աջակցությունը միայն խորհրդատվության տեսքո՞վ է լինում, թե՞ նաև նյութական, տեղափոխման հետ կապված, ԱԳ նախարարը պատասխանեց, որ խնդիրները տարբեր են․ «Քաղաքացիներ կան, որոնք չեն կարողացել վերցնել փաստաթղթերը կամ որևէ այլ պատճառով չունեն անձը հաստատող փաստաթղթեր: Քաղաքացիներ կան, որոնց օգնել ենք տեղափոխման հարցերով: Տարբեր են խնդիրները և նաև լուծումները: Կարող ենք ենթադրել, որ պայմանական մի քանի հարյուր հազար հայրենակից, եթե շարունակում ենք համարել, որ Ուկրաինայում ունենք, նրանց բոլորի տեղափոխությունը ՀՀ-ն այս պահին կդժվարանա իր վրա վերցնել: Բայց խնդիրները և լուծումները տարբեր են»։

We have negotiated and agreed with all the countries bordering the West with Ukraine: diplomats will support Armenian citizens crossing the border. Mirzoyan
17:42 - 02 March, 2022
In light of the military actions in Ukraine, of course, many of our compatriots intend and are trying to get out of the zone of these actions. At the same time, when we say compatriots, we mean both citizens of the Republic of Armenia and citizens of other countries. This was stated by the Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, answering the question of the MP from the "Armenia" faction Artsvik Minasyan.
Mirzoyan informed that the Armenian Embassy in Ukraine continues to work. According to him, the Embassy in Kyiv is one of the few that stays in Kiev. Mirzoyan added that more than 1 500 calls have been received so far.
"Of course, in such a large number there will be citizens who tried to establish communication and couldn't. For that a hotline has been set up in the Ministry of Foreign Affairs, as well as by e-mail and by phone, our employees call back and provide consultations. We have also agreed with the neighboring states of Ukraine - Poland, Slovakia, Moldova, Romania and even Hungary. Our diplomatic relations with Hungary have been suspended, but I must honestly say, to their credit, that they are doing everything to support. Where we have embassies, diplomats from the capitals were sent to several cities bordering Ukraine, where we don't have, for example, in Hungary, a separate diplomat was sent, a separate diplomat was sent to Moldova, all these diplomats have the task to assist RA citizens crossing the border, our compatriots, to organize consultations, to assist, to organize their return."
To Minasyan's question whether there is support only in the form, the Foreign Minister replied that the problems are different: "There are citizens who could not take documents or for some other reason don't have identity documents. There are citizens whom we helped with transportation. Problems are different, as well as solutions."