Այսօր Սպիտակի երկրաշարժի 33-րդ տարելիցն է
Երկրաշարժը տեղի է ունեցել այն ժամանակ Խորհրդային Հայաստանի հյուսիսարևմտյան մասում 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 11:41-ին։ Երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 6,8-7,2 մագնիտուդ։ Հզոր ցնցումների հետևանքով կես րոպեում ավերվել է Խորհրդային Հայաստանի գրեթե ողջ հյուսիսային հատվածը, որտեղ ապրում էր շուրջ 1 մլն մարդ։
Երկրաշարժի էպիկենտրոնում՝ Շիրակամուտ (Նալբանդ) գյուղում, ցնցումների ուժգնությունը հասել է մինչև 9-10 բալի։ Ստորգետնյա ցնցումներն զգացվել են Երևանում և Թբիլիսիում։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ երկրաշարժից զոհերի թիվը 25000 է, այդ թվում՝ Գյումրիում՝ 17000, Սպիտակում՝ 4000, Վանաձորում՝ 1200, Ախուրյանում՝ 500, Ստեփանավանում՝ 125։
Փլատակներից հանվել է կենդանի մնացած 45000 մարդ, հոսպիտալացվել է 12500-ը։ Աղետի գոտուց տարահանվել է 120 հազար մարդ (կանայք‚ ծերեր և երեխաներ)‚ որոնցից 75 հազարը՝ Հայաստանից դուրս՝ ԽՍՀՄ առողջարաններ։

One of the wanted people is the one who has died: We are currently looking for one citizen - MES spokesperson
The missing citizen still not found in the area of the Surmalu explosion
Deputy Minister of Emergency Situations states at the moment all resources are focused on finding the last citizen
Search and rescue operations unlikely to be completed today in the area of Surmalu shopping center
The identities of 13 victims out of 16 have been revealed: A pregnant woman and a child are among them
Azerbaijan announced the completion of the construction on the road bypassing the Lachin Corridor
In Lebanon the war destroyed the house, so we came here, started from scratch, built, but now we are going to leave again - Aghavno resident
Although there are currently no active operations along the NK contact line, the situation remains extremely tense, Pashinyan