Հայաստանի և Սլովենիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցեր
Սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սլովենիայի ԱԳ նախարար Անժե Լոգարի հետ:
Կողմերը քննարկել են հայ-սլովենական հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ այդ առումով ընդգծելով, որ երկկողմ հարաբերություններում կա մեծ, սակայն դեռևս չիրացված ներուժ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները՝ ԵՄ խորհրդում Սլովենիայի նախագահության ստանձման համատեքստում: Կարևորվել է Արևելյան գործընկերության շրջանակներում՝ ներառականության և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության հետագա ամրապնդումը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Սլովենիայի արտգործնախարարները քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության կարելի է հասնել միայն Ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա:

The Foreign Ministers of Armenia and Slovenia discussed a wide-range of issues on the agenda of Armenian-Slovenian relations
22:46 - 22 September, 2021
On September 22, Ararat Mirzoyan, the Foreign Minister of Armenia, who is in New York to take part in the 76th Session of the UN General Assembly, had a meeting with Anže Logar, the Minister of Foreign Affairs of Slovenia.
The sides discussed a wide-range of issues on the agenda of Armenian-Slovenian relations, in that respect emphasizing the existence of large, but yet unrealized potential in the bilateral relations.
The interlocutors discussed the prospects of further development of Armenia-EU relations in the context of Slovenia's presidency in the EU Council and highlighted further strengthening of cooperation within the framework of the Eastern Partnership based on inclusiveness and common values.
During the meeting the Foreign Ministers of Armenia and Slovenia discussed regional and international pressing issues. The Minister of Foreign Affairs expressed confidence that sustainable and lasting peace in the region can be achieved only through the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship based on the well-known principles and elements.