ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն ունեն դինամիկ զարգացում. Երևանում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Շառլ Միշելի հանդիպումը
14:39 - 17 հուլիսի, 2021
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
«Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Եվրոպայի խորհրդի նախագահի այցը մեր երկիր և նշել, որ սա վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում իրենց երկրորդ հանդիպումն է, ինչը վկայում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման մասին: Վարչապետի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին 2,6 մլրդ եվրոյի ներդրումային փաթեթի տրամադրման որոշումը և նշել, որ այն նոր խթան կհանդիսանա մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի ակտիվ իրագործմանը, ինչպես նաև տնտեսության ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ներկայումս ՀՀ կառավարությունը ԵՄ գործընկերների հետ աշխատում է նախատեսվող ծրագրերի օրակարգի մշակման և դրանք արդյունավետ կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին և վերահաստատել այն խաղաղ հանգուցալուծելու ուղղությամբ ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի նիստում իր հնչեցրած առաջարկությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ կերպով հնչեցվող ագրեսիվ հռետորաբանության փաստը, որը հիմք է տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կատարելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ու պատանդների ամբողջական վերադարձի ապահովումը, ինչպես նաև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը:
Շառլ Միշելը նշել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է առավել ակտիվ ներգրավվել տարածաշրջանում կայունություն հաստելու գործին: ԵԽ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 մլրդ եվրոյի օժանդակության փաթեթն ուղղված է խորքային բարեփոխումների իրականացմանը, ինչպես նաև երկրի տնտեսական զարգացմանը: Նա նկատել է, որ փաթեթով նախատեսվող միջոցառումների շրջանակի իրականացման ուղղությամբ Հայաստանն ունի լայն ներուժ և ԵՄ-ն պատրաստ է նաև տեխնիկական օժանդակություն ցուցաբերել այդ հարցում: «ԵՄ-ն պատրաստ է աջակից լինել Ձեր երկրին՝ առաջնահերթությունները լայն թափով կյանքի կոչելու համար»,- ասել է Շառլ Միշելը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելն` անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ 2021 թվականի ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, դրանով նախանշված սկզբունքները, որոնց շրջանակում էլ պետք է տեղի ունենա հակամարտության ամբողջական ու լիարժեք կարգավորումը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը: Զրուցակիցները կարևորել են բանակցությունների հնարավորինս արագ վերականգնումն ու հակամարտության կողմերի միջև երկխոսության հաստատումը:
Շառլ Միշելն անհրաժեշտ է համարել ռազմագերիների վերադարձի ապահովումը, հրաժարումը ագրեսիվ հռետորաբանությունից, տարածաշրջանի ապաշրջափակումը: Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ևս իր հերթին պատրաստ է նպաստել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանագծման շուրջ երկխոսությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը և հավելել, որ ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ բազմաթիվ հայկական մշակութային կոթողներ ոչնչացրել ու ձևախեղել է:
Այս համատեքստում, Շառլ Միշելն անհրաժեշտ է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակտիվ դերակատարությունը և հետևողական աշխատանքը:
Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի նախագահին՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի նկատմամբ ցուցաբերվող մեծ և շարունակական ուշադրության համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

EU-Armenia relations are developing dynamically. Nikol Pashinyan and Charles Michel meet in Yerevan
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan hosted a delegation led by European Council President Charles Michel, who is in Armenia on a working visit. This is reported from the Office of the Prime Minister.
Nikol Pashinyan welcomed Charles Michel’s visit to our country, noting that they had held two meetings over the past month and a half, which testifies to the dynamic development of EU-Armenia relations.
The Acting Prime Minister appreciated the European Union’s decision to provide Armenia with a 2.6 billion euro investment package. He noted that it will add a strong momentum to our country’s democratic reform agenda, and will help develop the economy and infrastructure. Nikol Pashinyan added that the Armenian government is currently working with EU partners to develop an agenda for the planned programs and implement them effectively.
With reference to the situation on the Armenian-Azerbaijani border, the Acting Premier reaffirmed his proposal to resolve it peacefully, which he had voiced earlier at the Security Council meeting. Nikol Pashinyan underscored the fact that the Azerbaijani authorities have intensified their aggressive rhetoric of late, which makes the Armenian side believe that Azerbaijan is not actually prepared to fulfill its obligations under the trilateral statements of November 9, 2020 and January 11, 2021, including the repatriation of Armenian prisoners of war and the steps aimed at unblocking the regional communications.
Charles Michel said the European Union is keen to be more actively involved in stabilizing the situation in the region. The President of the European Council stressed that the 2.6 billion euro assistance package is aimed at implementing deep reforms and promoting economic development in Armenia. He noted that Armenia has the potential necessary for implementing the measures envisaged under the package, and the EU stands ready to provide technical assistance in this matter. “The EU stands ready to support your country in achieving its priorities,” Charles Michel said.
Coming to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Nikol Pashelyan and Charles Michel highlighted the statement made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on April 13, 2021, the principles set out in it, including the full and comprehensive settlement of the conflict and the clarification of Nagorno-Karabakh’s final status. The parties stressed the need to resume the negotiations as shortly as possible and reinstate the dialogue between the parties to the conflict.
Charles Michel considered it necessary to ensure the return of POWs, refrain from aggressive rhetoric, and unblock the regional communications. He emphasized that the EU is prepared to facilitate the dialogue on demarcation and delimitation between Armenia and Azerbaijan.
Nikol Pashinyan hailed the efforts exercised by the international community to safeguard the Armenian historical and cultural heritage in Nagorno-Karabakh, stressing that the Azerbaijani side has already destroyed several Armenian cultural monuments. Charles Michel highlighted the active role to be played by UNESCO in this context.
At the end of the meeting, Nikol Pashinyan thanked the President of the European Council for continued great attention paid to Armenia and to the region in general.