Ղարաբաղում ապրող հայերը չեն ունենա ո՛չ կարգավիճակ, ո՛չ անկախություն, ո՛չ հատուկ արտոնություններ. Ալիև
19:54 - 12 օգոստոսի, 2022
Ղարաբաղում ապրող հայերը չեն ունենա ո՛չ կարգավիճակ, ո՛չ անկախություն, ո՛չ հատուկ արտոնություններ. Ալիև |tert.am|
tert.am: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը AzTV-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ղարաբաղյան հարց չկա:
«Նման փորձեր եղել են, բայց ես երբեք չեմ համաձայնվել դրան։ Ի՞նչ կապ ունի Հայաստանը դրա հետ։ Սա մեր ներքին գործն է։ Այսօր բանակցությունների սեղանին որևէ կարգավիճակի մասին խոսք չկա»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղում ապրող հայերը պետք է ճիշտ քայլ անեն ու հասկանան, որ իրենց ապագան կախված է միայն ադրբեջանական հասարակությանը ինտեգրվելուց։
«Ղարաբաղում ապրող հայերը չեն ունենա ո՛չ կարգավիճակ, ո՛չ անկախություն, ո՛չ հատուկ արտոնություններ. նրանք նույնն են, ինչ Ադրբեջանի մնացած բոլոր քաղաքացիները։ Ինչպես պաշտպանված են Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքները, այնպես էլ պաշտպանված են լինելու նրանց իրավունքները։ Ինչպես պաշտպանված են Ադրբեջանում ապրող ժողովուրդների իրավունքները, այնպես էլ նրանք պետք է պաշտպանված լինեն: Սա միակ ճանապարհն է», - ասել է Ալիևը։

Aliyev claims Armenians living in Karabakh will have no status, no independence, no special privileges
19:54 - 12 August, 2022
Azerbaijani President Ilham Aliyev said in an interview to AzTV that today there is no Karabakh issue in the process of regulating relations between Armenia and Azerbaijan.
"There were such attempts, but I never agreed with it. What does Armenia have to do with it? This is our internal business. Today, there is no question of any status at the negotiation table," the President of Azerbaijan said.
According to him, the Armenians living in Karabakh should take the right step and understand that their future depends only on integrating into the Azerbaijani society.
"Armenians living in Karabakh will have no status, no independence, no special privileges, they are the same as all other citizens of Azerbaijan. Like the rights of Azerbaijani citizens, theirs will be protected as well.This is the only way," Aliyev said.