Զոհված զինծառայողների ծնողներին այդպես էլ չհաջողվեց հանդիպել Սուրեն Պապիկյանին․ ՊՆ-ից խոստացել են օր ու ժամ նշանակել |news.am|
17:41 - 10 օգոստոսի, 2022
news.am: Պաշտպանության նախարարության դիմաց առավոտից բողոքի ակցիա իրականացնող, 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողներին այսօր այդպես էլ չհաջողվեց հանդիպել պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին։ Ծնողներից մեկի խոսքով, սակայն, նախարարությունից խոստացել են հանդիպման օր ու ժամ նշանակել։
Վահիդ Սահակյանը ասաց, որ ՊՆ-ից հայտնել են՝ նախարարությունը ի զորու չէ գումարտակի հրամանատար Պավլիկ Քյարամյանին կանչել առերեսման:
«Մեզ ասացին, որ Քյարամյան Պավլիկին առերեսման բերելու հարցը քննիչի իրավասության ներքո է: Այս մասով դեռևս կորոշենք մեր հետագա քայլեր: Բայց մենք այստեղ ենք մեր պահանջով: Մենք ցանկանում ենք հանդիպել պաշտպանության նախարարի հետ, քանի որ կան հարցեր, որոնք մեզ հուզում են: Հիմա սպասում ենք, թե երբ է Սուրեն Պապիկյանը մեզ ընդունելու»,- ասաց զոհվածի հայրը:
Հիշեցնենք, որ Պաշտպանության նախարարության շենքի առջև բողոքի ակցիա իրականացնող ծնողների որդիները Մարտակերտի 5-րդ պաշտպանական շրջանի 4-րդ գումարտակից են: Ծնողները պահանջում են հանդիպել գումարտակի հրամանատար Պավլիկ Քյարամյանի հետ, որին մեղադրում են իրենց որդիների զոհվելու մեջ։ Նշենք նաև, որ ծնողները պահանջում են հանդիպում կամ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի կամ փոխնախարար Արման Սարգսյանի հետ: Տևական ժամանակ է՝ ծնողները փորձում են պարզել, թե ինչ հանգամանքներում են զոհվել իրենց որդիները:
Զինծառայողների ծնողներին վրդովվեցրել է այն, որ նույն գումարտակի հրամանատար Պավլիկ Քյարամյանին շնորհվել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշան այն դեպքում, երբ մարտական գործողություններին չի մասնակցել:
Նշենք նաև, որ այսօր զոհվածների ծնողները փորձել են Պաշտպանության նախարարություն մուտք գործել, սակայն նրանց թույլ չեն տվել:

The parents of the servicemen fallen in the 44-day war didn't manage to meet Suren Papikyan. The Ministry of Defense promises to appoint a day and time |news.am|
17:41 - 10 August, 2022
The parents of the servicemen killed in the 44-day war, who protested in front of the Ministry of Defense since morning, did not manage to meet the Minister of Defense Suren Papikyan today. According to one of the parents (Vahid Sahakyan), however, the ministry promised to set a date and time for the meeting.
Vahid Sahakyan said they were informed by the Ministry of Defense that the ministry is unable to call the battalion commander Pavlik Kyaramyan to a confrontation.
"We were told that the issue of bringing Kyaramyan Pavlik to a confrontation is under the jurisdiction of the investigator. We will still decide our next steps in this regard. But we are here with our demand. We want to meet with the Minister of Defense because there are issues that concern us. Now we are waiting when Suren Papikyan will receive us," said the victim's father.
The sons of the parents protesting in front of the ministry building are from the 4th battalion of the 5th defense district of Martakert. The parents demand to meet with the battalion commander Pavlik Kyaramyan, whom they accuse of killing their sons. It should be noted that the parents are demanding a meeting with Defense Minister Suren Papikyan or Deputy Minister Arman Sargsyan. For a long time, parents are trying to find out under what circumstances their sons died.
The parents of the soldiers were upset by the fact that the commander of the same battalion, Pavlik Kyaramyan, was awarded the "Combat Cross" of first class, even though he did not participate in combat operations.
It should also be noted that today the parents of the victims tried to enter the Ministry of Defense, but they were not allowed.