Արցախցի մի խումբ տեղահանվածներ բողոքի ակցիա իրականացրին ՌԴ, ապա Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ  |azatutyun.am|
11:52 - 05 օգոստոսի, 2022
Արցախցի մի խումբ տեղահանվածներ բողոքի ակցիա իրականացրին ՌԴ, ապա Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ |azatutyun.am|
azatutyun.am: Այսօր Արցախցի մի խումբ տեղահանվածներ բողոքի ակցիա իրականացրին ՌԴ դեսպանատան դիմաց՝ դեսպան Կոպիրկինին նամակ հանձնելու նպատակով։
«Հանուն Հադրութի» ՀԿ նախագահ Լեւոն Հայրյանը հայտարարեց, որ իրենք Ռուսաստանից պահանջում են պատճաշ կատարել խաղաղապահ առաքելությունը։ Նրանց համոզմամբ, Արցախում պետք է տեղակայվեն միջազգային խաղաղապահներ։ Դեսպանությունից արձագանք չեղավ։
Ցուցարարներն ակցիան շարունակում են Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ։ Հավաքված արցախցիները Ֆրանսիայի կառավարությունից խնդրում են խաղաղապահ առաքելություն ստանձնել Արցախում, դեսպանատան աշխատակիցներից մեկը եկավ նրանց լսելու, նամակ փոխանցեցին։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են հանդիպում Ֆրանսիայի դեսպանի հետ, սակայն աշխատակիցը նշեց, որ դեսպանը տեղում չէ։ Մասնակիցները նշեցին, որ այնքան նստացույց կանեն, քանի դեռ դեսպանն իրենց չի ընդունել։

A group of displaced people from Artsakh hold a protest in front of the embassy of Russia and then France |azatutyun.am|
11:52 - 05 August, 2022
Today, a group of people displaced from Artsakh held a protest in front of the Russian Embassy in order to deliver a letter to Ambassador Kopirkin.
"For the sake of Hadrut" NGO president Levon Hayryan announced that they demand Russia fulfill the peacekeeping mission. According to them, international peacekeepers should be stationed in Artsakh. There was no response from the embassy.
Demonstrators continued their action near the French Embassy. The gathered citizens of Artsakh are asking the French government to undertake a peacekeeping mission in Artsakh, and one of the embassy employees came to listen to them. The protestants handed him a letter.
The participants of the action demand a meeting with the French ambassador, but the employee stated that the ambassador is not there. The participants mentioned that they will hold a sit-in until the ambassador receives them.