Երևանյան լճի տարածքից տեղափոխվել է շուրջ 650 մեքենա աղբ. առաջիկայում կմեկնարկի ծրագրի երկրորդ փուլը
Ծավալուն շինարարությունը չպետք է անհարմարություն պատճառի քաղաքի բնակիչներին: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը դժգոհություն է հայտնել շինհրապարակների ոչ պատշաճ կազմակերպման առնչությամբ: Հանձնարարվել է ստուգայցերով մշտական հսկողություն սահմանել և հետևել, որ շինհրապարակներում պահպանվեն կազմակերպման և սանիտարական նորմերի ապահովման պարտադիր պայմանները, հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
***
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով կշարունակվեն Երևանյան լճի և Հրազդանի կիրճի մաքրման աշխատանքները: Առաջիկայում կմեկնարկի գործընթացի երկրորդ փուլը: Հարկ է նշել, որ առաջին փուլում լճի տարածքից տեղափոխվել է շուրջ 650 մեքենա աղբ:
Երևանյան լճի մաքրմանը զուգահեռ՝ աղբաորսիչ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով Հրազդան գետի վրա տեղադրվել է ճաղավանդակ: Հանձնարարվել է ըստ անհրաժեշտության ավելացնել դրանց քանակը:
Տարեկան ծրագրով հանգստի կազմակերպման համար հարմարավետ պայմաններ կապահովվեն Աբովյան պուրակում: Համալիր բարեկարգմամբ ամբողջությամբ կարդիականացվի արտաքին լուսավորության և ոռոգման ցանցը, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կանաչապատման նոր լուծումներ կլինեն: Աշխատանքներն ընթացքում են:
Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոցի համար նոր շենք կկառուցվի: «Հրազդան» մարզադաշտի մոտակայքում համայնքն ազատ տարածք ունի, որն էլ կօգտագործվի այդ նպատակով: Նախագծային մրցույթն արդեն կայացել է:
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը մաքրել է 10 դիտահոր և 87 հեղեղատար: Քաղաքապետը առաջարկել է դիտահորերի ցանկը տրամադրել վարչական շրջանների ղեկավարներին՝ գործընթացը համայնքի կողմից ևս մշտական հսկողության տակ պահելու նպատակով:
Արդիականացվել է Շենգավիթ վարչական շրջանի Արթուր Կարապետյանի անվան զբոսայգու և հարակից խաղահրապարակի արտաքին լուսավորության ցանցը:
Մի քանի փուլով իրականցվող ծրագրով Երևանում ընդհանուր առմամբ կկառուցվի շուրջ 100 նոր հիդրանտ ևս 150 էլ կնորոգվի: 90 հասցեում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են:

About 650 cars of garbage were moved from the area of Yerevan Lake. the second phase of the project will start soon
15:53 - 01 August, 2022
Large construction should not cause inconvenience to city residents. Mayor Hrachya Sargsyan expressed displeasure with the improper organization of construction sites during a regular working meeting. It was ordered to establish constant control with inspection visits and to ensure that the mandatory conditions of organization and provision of sanitary norms are maintained at the construction sites, informs the Yerevan Municipality.
According to the annual program of the Yerevan Municipality, the cleaning works of Yerevan Lake and Hrazdan Gorge will continue. The second stage of the process will start soon. It should be noted that in the first phase, about 650 cars of garbage were moved from the lake area.
While cleaning Yerevan Lake, a barrier was installed on the Hrazdan River in order to carry out garbage collection measures. It was ordered to increase their number as necessary.
With the annual program, comfortable conditions will be provided for recreation in Abovyan Park. With the complex improvement, the external lighting and irrigation network will be completely modernized, benches and trash cans will be installed, and there will be new landscaping solutions. Works are in progress.
A new building will be built for the Children's and Youth's School of Gymnastics of Olympic Reserve after Albert Azaryan. The community has a free space near the "Hrazdan" stadium, which will be used for this purpose. The design tender has already been held.
"Veolia Water" company cleaned 10 manholes and 87 culverts. The mayor proposed to provide the list of manholes to the heads of administrative districts in order to keep the process under constant control by the community.
The external lighting network of the park named after Arthur Karapetyan and the adjacent playground of the Shengavit administrative district has been updated.
With the project implemented in several stages, a total of 100 new hydrants will be built in Yerevan and 150 more will be repaired. Works have already been completed at 90 addresses.