Մինսկի խումբը դադարեցրել է իր գործունեությունը․ Լավրով |civilnet.am|
civilnet.am: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը այսօր՝ հունիսի 24-ին, Բաքվում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ «չեն քննարկել Մինսկի խմբի հարցը, որովհետև այն դադարեցրել է իր գործունեությունը՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ»։
«Հետպատերազմական կարգավորման գործընթացները, իհարկե, քննարկել ենք։ Եվ այդ նոր գործընթացների հիմքում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների երեք եռակողմ հայտարարություններն են»,- Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ ասուլիսին հայտարարել է Լավրովը։
ՌԴ արտգործնախարարի խոսքով՝ երեք եռակողմ հայտարարությունները՝ որպես «առկա հարցերի լուծման ուղղությամբ առաջ շարժվելու» հիմք ընդունեմ են բոլորը, այդ թվում՝ «եվրոպացի գործընկերները»։
«2020-ի սեպտեմբեր-հոկտեմբերի գետնի վրա իրադարձությունները հետևում թողեցին բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք երկար տարիներ քննարկվում էին (Մինսկի խմբի ձևաչափով – խմբ․)՝ առանց տեսանելի արդյունքների։ Դա ուղղակի օբյեկտիվ իրականությունն է»,- նշել է Սերգեյ Լավրովը։

14:32 - 24 June, 2022
On June 24, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in Baku that the issue of the Minsk Group was not discussed with the Azerbaijani Foreign Minister "because it stopped its activities on the initiative of the United States and France."
"Of course, we discussed the post-war settlement processes. And these new processes are based on three trilateral statements by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan," Sergey Lavrov said at a joint press conference with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
According to the Russian Foreign Minister, three trilateral statements are accepted by everyone, including "European partners" as a basis for "moving forward in resolving existing issues."
"The events of September-October 2020 have left behind all those documents that have been discussed for many years (in the format of the Minsk Group – ed.) without visible results. This is just the objective reality," the Russian Foreign Minister noted.