Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է լրացուցիչ պայմանների հետ կապել մեր գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձը. Փաշինյան |1lurer.am|
17:12 - 25 մայիսի, 2022
1lurer.am: ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ աշխատանքներ են տարվում միջազգային միջնորդությամբ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու ուղղությամբ:
Վարչապետը նախ՝ նշեց, որ օրեր առաջ Բրյուսելում հիմնական քննարկվող թեմաներից մեկը հենց դա է եղել:
«Եվրամիության և միջազգային կազմակերպությունների դիրքորոշումն այն է, որ գերեվարված մեր հայրենակիցներն օր առաջ պետք է վերադարձվեն: Մեր դիրքորոշումն այդ է, և մենք փորձում ենք այդ հարցում էլ մաքսիմալ ջանք գործադրել, որպեսզի օր առաջ խնդիրը լուծենք:
Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է լրացուցիչ պայմանների հետ կապել մեր գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձը, բայց մենք համաձայն չենք այդ դիրքորոշման հետ: Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ բոլոր ռազմագերիները, պահվող անձինք, պատանդները պետք է վերադարձվեն:
Ցավոք սրտի, մինչ այս պահը հաստատված 39 գերի ունենք, որոնցից մեկը վերջերս է մոլորվելով հայտնվել ադրբեջանցիների վերահսկողության ներքո, և մենք բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրում ենք, բայց նաև պետք է ասեմ, որ ամենաարդյունավետ ձևը միջազգային հանրության աջակցությունը և ճնշումն ապահովելն է, որպեսզի մեր քաղաքացիներն օր առաջ վերադառնան հայրենիք»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև ներքին օրակարգում գերիների թեման շահարկելուն ու դրա բացասական հետևանքներին:
«Շատ են հնչում տեսակետներ, որ պետք է գերեվարված մեր հայրենակիցների հարցը նախապայման դարձնել քաղաքական պրոցեսների համար: Մեր դիրքորոշումը եղել ու շարունակում է մնալ այն, որ հումանիտար հարցերը քաղաքական հարցերին պետք չէ կապել, դրանք առանձին հարց են: Հումանիտար հարցերն առանց քաղաքական փոխկապակցվածության իրենք իրենցով ավելի մեծ կշիռ և նշանակություն ունեն, և ընդհակառակը, երբ փոխկապակցվածության մեջ դնենք քաղաքական հարցերի հետ, մենք հարցի նշանակությունը ոչ թե կավելացնենք, այլ կնվազեցնենք»,- ասաց նա:

Azerbaijan is constantly trying to connect return of our captives, hostages and other detainees with additional conditions: Pashinyan |1lurer.am|
17:12 - 25 May, 2022
1lurer.am: During the Parliament-Government question-and-answer, deputy of the ‘Civil Contract’ faction Sona Ghazaryan asked Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan what works were being carried out in the direction of returning the prisoners of war (POWs) and other detainees through international mediation.
The Prime Minister first mentioned that this was one of the main topics discussed in Brussels a few days ago.
“The position of the European Union and international organizations is that our captive compatriots should be returned as soon as possible. That is our position, and we try to make every effort to solve the problem as soon as possible.
Azerbaijan is constantly trying to connect the return of our captives, hostages and other detainees to additional conditions, but we do not agree with that position. Our position remains the same that according to the trilateral statement of November 9, all prisoners of war, detainees and hostages must be returned.
Unfortunately, we have 39 captives confirmed so far, one of whom has recently got lost and appeared in the territory under the control of the Azerbaijanis. We make every effort, but I must say that the most effective way is to provide the support and pressure of the international community, so that our citizens to return to the Homeland as soon as possible,” Pashinyan said.