Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Նիդերլանդներ |armenpress.am|
armenpress.am: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 10-ին ժամանել է Նիդերլանդների Թագավորություն: Վարչապետը Նիդերլանդներում է երկօրյա պաշտոնական այցով: Սա Հայաստանի ղեկավարի առաջին պաշտոնական այցն է Նիդերլանդներ:
Հայաստանն ու Նիդերլանդներն այս տարի նշում են երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը:
Խրոնինգենի միջազգային օդանավակայանում վարչապետին դիմավորեցին Դրենթե նահանգում թագավորի հանձնակատար Յետա Կլայնմսման, Ասենի քաղաքապետ Մարկո Աուտը, Թինարլոյի քաղաքապետ Մարսել Թայսենը, Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳՆ արարողակարգի ղեկավար Դոմինիկ Քրուլինգը:
ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ արտաքին գործերի նախար Արարատ Միրզոյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
Մայիսի 11-ին նախատեսվում է  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Նիդերլանդների թագավորության վարչապետ Մարկ Ռութեի հետ:
Մայիսի 10-ին վարչապետ Փաշինյանը Դրենցի թանգարանում ներկա կգտնվի «Արարատի ստվերի ներքո. Հին Հայաստանի գանձերը» ցուցադրության պաշտոնական բացման արարողությանը: Պաշտոնական այցի շրջանականում Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի նաև Հաագայի Խաղաղության պալատ (Արդարադատության միջազգային դատարանի կենտրոնակայան և Մշտական միջնորդ դատարանի նստավայր), Նիդերլանդների խորհրդարանում կհանդիպի Սենատի նախագահ Յան Անտոնի Բրաունի և Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վերա Բերգկամպի հետ:

Nikol Pashinyan arrives in Netherlands on an official visit |armenpress.am|
armenpress.am: Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in the Kingdom of the Netherlands on May 10. The correspondent of ARMENPRESS reports, the Prime Minister is in the Netherlands on a two-day official visit. This is the first official visit of the Armenian leader to the Netherlands.
This year, Armenia and the Netherlands mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The Prime Minister was greeted at the Groningen International Airport by the Royal Commissioner for Drenthe, Jetta Klijnsma, the Mayor of Assen Marco Out, Tynaarlo Mayor Marcel Thijsen, and Chief of Protocol at the Dutch Ministry of Foreign Affairs Dominique Kuhling.
The delegation headed by PM Pashinyan consists of the Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, the Minister of Economy Vahan Kerobyan, the Chairman of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan.
PM Pashinyan is scheduled to meet with the Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands Mark Rutte on May 11. Nikol Pashinyan is also scheduled to meet with President of the Senate of the Netherlands Jan Anthonie Bruijn and the Speaker of the House of Representatives Vera Bergkamp. Within the framework of the visit Nikol Pashinyan will take part in the official opening of the exhibition “Under the Spell of Ararat: treasures from Ancient Armenia”.