Ճապոնիայի ԱԳ փոխնախարարը կարևորել է ՄԽ համանախագահության դերը ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործում
19:52 - 03 մայիսի, 2022
Պաշտոնական Երևանը կարևորում է հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը, ինչպես նաև տնտեսական փոխգործակցության ակտիվացումը՝ արժևորելով Ճապոնիայի կառավարության կողմից Հայաստանում իրականացվող պաշտոնական օգնության ծրագրերը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Մայիսի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական տեղակալ Տարո Հոնդայի գլխավորած պատվիրակությանը, որը երկօրյա այցով ժամանել է Հայաստան:
Արտգործնախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպման սկզբում կողմերը շնորհավորանքներ են փոխանակել Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով տարեդարձի կարևորությունը երկկողմ օրակարգն առավել զարգացնելու համար:
Մնացական Սաֆարյանը կարևորել է հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը, տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը՝ արժևորելով Ճապոնիայի կառավարության կողմից Հայաստանում իրականացվող պաշտոնական օգնության ծրագրերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նաև ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բացահայտ ոտնձգությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ վերջին զարգացումները և վերահաստատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը:
Իր հերթին փոխնախարար Տարո Հոնդան ասել է, որ իր այցը նպատակ ունի ակտիվացնելու հայ-ճապոնական երկխոսությունը և գոհունակություն է հայտնել «Օսակա 2025» միջազգային ցուցահանդեսին ՀՀ մասնակցության հաստատման վերաբերյալ։ Նա վերահաստատել է Ճապոնիայի դիրքորոշումն առ այն, որ ԼՂ հիմնահարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ կարևորելով կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում հայ-ճապոնական համագործակցությանը, կարևորվել են հետագա մշակութային փոխանակումները, համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում:

Meeting of the Deputy Foreign Minister of Armenia with the delegation led by the Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan
19:52 - 03 May, 2022
On May 3, Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan met the delegation led by the Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan Honda Taro.
At the beginning of the meeting, the parties exchanged congratulatory messages on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, noting the importance of the anniversary for further development of the bilateral agenda.
Mnatsakan Safaryan emphasized the importance of further development and strengthening of the Armenian-Japanese relations, the activation of economic cooperation valuing the official assistance programs implemented by the Government of Japan in Armenia.
The Armenian Deputy Foreign Minister presented the situation resulting from the blatant encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia by Azerbaijan, as well as the recent developments on the Nagorno Karabakh conflict, reaffirming the urgency for a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh issue under the OSCE Minsk Group Co-Chairs mandate.
Taro Honda noted that the aim of his visit is the promotion of the Armenian-Japanese dialogue and expressed his satisfaction with the confirmation of Armenia's participation in the "Osaka 2025" international Expo. He reiterated Japan's position that the Nagorno-Karabakh conflict should be settled through peaceful negotiations, emphasizing the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the process of settlement.
During the meeting, the Armenian-Japanese collaboration on multilateral platforms, as well as further cultural exchanges and cooperation in the sphere of tourism were touched upon.