Չավուշօղլուն՝ Ուրուգվայում հայ համայնքին «Գորշ գայլերի» ժեստը ցուցադրելու մասին
factor.am: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն անդրադարձել է ապրիլի 24-ի նախօրեին Ուրուգվայում հայ համայնքի ներկայացուցիչներին «Գորշ գայլեր» ծայրահեղ ազգայնական կազմակերպության ժեստը ցուցադրելուն։
Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Չավուշօղլուն նշել է, որ Ուրուգվայի հետ Անկարան որևէ խնդիր չունի։ Նա ասել է, որ պետք է ծաղկեպսակ դնեին հուշարձանին, սակայն Ուրուգվայի իշխանությունները հորդորել են դա չանել։
«Ուրուգվայի իշխանություններն ասել են՝ մենք երախտապարտ կլինենք, եթե հնարավոր ցույցի դեպքում չեղարկեք ծաղկեպսակ դնելու փուլը, մենք էլ չեղարկել ենք։ Մեր շենքի բացման ժամանակ նրանք վստահեցրել են մեր դեսպանին, որ այդ խմբին թույլ չեն տա մոտենալ։ Սխալ էր խմբին այնտեղ բերելը, թեև նրանք խոստացել էին։ Ցուցարարները տգեղ վերաբերմունք դրսևորեցին։ Այդ տգեղ վերաբերմունքից հետո մենք տվեցինք անհրաժեշտ պատասխանը»,- ասել է Չավուշօղլուն։

Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu touched upon the demonstration of the sign of the radical nationalist organization "gray wolves" to representatives of the Armenian community of Uruguay on the eve of April 24.
According to Turkish media, Çavuşoğlu noted that Ankara has no problems with Uruguay. He said they were supposed to lay a wreath at the monument, but the Uruguayan authorities urged not to do so.
"The Uruguayan authorities said that they would be grateful if, in case of a possible protest, we cancel the wreath-laying stage, we canceled it. During the opening of our building, they assured our ambassador that this group will not be allowed to approach. It was wrong to bring that group there, even though they promised. The demonstrators behaved badly. After that ugly attitude, we gave the necessary answer," Turkish FM said.