Չավուշօղլուի ազգայնական ժեստը դատապարտելի գործողություն է․ Էդուարդ Աղաջանյան
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը արձագանքել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի գործողություններին։ Վերջինս Մոնտեվիդեոյում Թուրքիայի դեսպանության առջև հավաքված հայերի բողոքներին պատասխանել է «գորշ գայլերի» նշանով։
«Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի նախօրեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ազգայնական ժեստը՝ ցուցադրված Մոնտեվիդեոյում հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, դատապարտելի գործողություն է և ոչ մի կերպ չի նպաստում երկու ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման մթնոլորտի և երկխոսության ձևավորմանը։
Ողջունում ենք ուրուգվայական կողմի անհապաղ արձագանքը՝ Թուրքիայի դեսպանին երկրի արտաքին գերատեսչություն կանչը՝ բացատրություններ ներկայացնելու համար»,- գրել է Աղաջանյանը իր ֆեյսբուքյան էջում։

The nationalist gesture of Çavuşoğlu is a reprehensible act. Eduard Aghajanyan
Chairman of the Foreign Relations Commission of the National Assembly of Armenia Eduard Aghajanyan reacted to the actions of Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu. The latter responded to the protests of the Armenians gathered in front of the Turkish Embassy in Montevideo with the sign of "gray wolves".
"On the eve of the 107th anniversary of the Armenian Genocide, the nationalist gesture of Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, demonstrated in front of the representatives of the Armenian community in Montevideo, is a reprehensible act and does not contribute to the formation of an atmosphere of mutual understanding and dialogue between the two people.
We welcome the immediate response of the Uruguayan side to the Turkish Ambassador's call to Foreign Ministry for explanations," Eduard Aghajanyan wrote.