Հայաստանը Ռուսաստանում ընկալվում է իբրև դաշնակից, եղբայրական երկիր. հարցազրույց ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ |armenpress.am|
10:08 - 11 ապրիլի, 2022
armenpress.am: Վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները ստացել են երկու անկախ, ինքնիշխան պետությունների հարաբերությունների բնույթ, բայց քանի որ դրանք հիմնված են շատ ամուր հիմքի, պատմական հարուստ շփումների վրա, հայ-ռուսական հարաբերությունները մնացել են եղբայրական և դաշնակցային՝ ամրապնդվելով և հարմարվելով նոր իրողություններին: Այդ մասին հարցազրույցում հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ Հայաստան-Ռուսաստան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին:
Դեսպանի խոսքով՝ հայ-ռուսական հարաբերությունները շատ խորը ավանդույթներ ունեն: Հայ և ռուս ժողովուրդները, ասում է դեսպան Կոպիրկինը, շատ մեծ ճանապարհ են անցել իրար հետ, և պատմական այդ ընդհանրությունը, համատեղ ձեռքբերումներն ու փորձությունները ստեղծել են երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների շատ նշանակալի և արժեքավոր ճարտարապետություն, որը վերաբերում է ե՛ւ քաղաքականությանը, ե՛ւ տնտեսությանը, ե՛ւ անվտանգության ոլորտին:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը երկկողմ դիվանագիտական հարաբերություններ են Խորհրդային Միության փլուզումից և անկախացումից հետո՝ 1992 թ. ապրիլի 3-ին: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձի օրը՝ 2022 թ. ապրիլի 3-ին, Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարները փոխանակվեցին ուղերձներով: Ի դեպ, այս տարի նշվելու է նաև հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող մեկ այլ կարևոր տարեդարձ՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի կնքման 25-ամյակը: Հիմնարար այս փաստաթուղթը ստորագրվել է 1997 թ. օգոստոսի 29-ին ՀՀ նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և ՌԴ նախագահ Բորիս Ելցինի կողմից:
Հայաստանը և Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակիցներ են: Երկու պետությունների միջև առկա են սերտ դաշնակցային հարաբերություններ, որոնց բնորոշ է ամենաբարձր և բարձր մակարդակներով երկկողմ փոխայցերի և հանդիպումների ինտենսիվությունը: Կողմերի միջև կնքվել է ավելի քան 200 համաձայնագիր, այդ թվում՝ 1997-ի Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիրը:
Ռուսաստանը Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերն է: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2021 թ. Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 2 մլրդ 841 մլն 153.568 հազար ԱՄՆ դոլար, ընդ որում՝ արտահանումը կազմում է ավելի քան 847 մլն 251 հազար դոլար, իսկ ներմուծումը (ըստ արտահանող երկրի)՝ 1 մլրդ 993 մլն 902 հազար դոլար:
- Պարոն Դեսպան, ինչպես գիտեք՝ այս տարի Հայաստանը և Ռուսաստանը տոնում են երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Ս. թ. ապրիլի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարները դիվանագիտական հարաբերությունների 30-րդ տարեդարձի առիթով փոխանակվել են ուղերձներով: Այս կապակցությամբ կուզեի հարցնել՝ շատ հաճախ երկու կողմն էլ ընդգծում են, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը առանձնահատուկ հարաբերություններ ունեն: Ասացեք, իսկ ի՞նչն է առանձնահատուկ դարձնում հայ-ռուսական հարաբերությունները, և ինչպե՞ս կգնահատեք 30-ամյա այն ճանապարհը, որ հաղթահարել են Հայաստանն ու Ռուսաստանը անկախության շրջանում՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո:
- Ես կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունները առանձնահատուկ են դարձնում այն արժեքները, այն ավանդույթները, որոնք ձևավորվել են ռուս և հայ ժողովուրդների միջև հարյուրամյակների ընթացքում, և այն, ինչ արվել է վերջին 30 տարիներին, համոզված եմ, որ անքակտելիորեն կապված է պատմական այն ողջ ժամանակաշրջանի հետ, որի ընթացքում մեր ժողովուրդներն առնչվել և փոխգործակցել են: Եվ մեր պատմության այս ընդհանրությունը, համատեղ ձեռքբերումները, համատեղ փորձությունները ստեղծել են մեր երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների շատ նշանակալի և արժեքավոր ճարտարապետություն, որը վերաբերում է ոչ միայն քաղաքականությանը, տնտեսությանը, անվտանգության ոլորտին, այլ առաջին հերթին հոգևոր ընդհանրությանը, զգալի առումով՝ քաղաքակրթական, մտավոր ընդհանրությանը, և այն ժառանգությունը, որ այսօր ունեն մեր երկրները մշակույթի, պետականաշինության, հասարակական-քաղաքական, տնտեսական մշակույթի ոլորտներում, զգալի առումով մեր ժողովուրդների փոխգործակցության արդյունքն է:
Եթե խոսում ենք հետխորհրդային շրջանի մասին, ապա վերջին 30 տարվա ընթացքում, իհարկե, մեր հարաբերությունները նոր բնույթ են ստացել՝ երկու անկախ, ինքնիշխան պետությունների հարաբերությունների բնույթ: Բայց քանի որ դրանք դրված են շատ ամուր հիմքի վրա, այդ հարաբերությունները մնացել են եղբայրական, դաշնակցային, և այն, ինչ միավորում է մեր ժողովուրդներին, ըստ իս՝ այս 30 տարվա ընթացքում ոչ միայն պահպանվել է, այլև ամրապնդվել է և հարմարվել է նոր իրողություններին:
Իսկ խոսել հանրահայտ այն փաստերի մասին, թե ինչպես ենք մենք կախված միմյանցից տնտեսապես, անվտանգության, քաղաքական ոլորտներում, մեր բազմաթիվ մշակութային, միջանձնային կապերում, կարծում եմ՝ ավելորդ է. բոլորս էլ շատ լավ գիտենք դա:
- Հետաքրքիր են ոչ միայն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերությունները, այլ նախ և առաջ հայերի և ռուսների, հայ և ռուս ժողովուրդների հարաբերությունների հիմքը: Էթնիկ առումով մենք, իհարկե, տարբեր ենք, թեև հավատքը նույնն է: Ամեն դեպքում, մենք շատ լավ ենք իրար հետ լեզու գտնում և շատ լավ հասկանում ենք իրար: Ռուսաստանում հսկայական թվով հայեր են ապրում, շատ ռուսներ կան նաև Հայաստանում, մեծ թվով ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան հատկապես վերջին տարիներին: Ո՞ր գործոնները, հոգևոր և մշակութային ո՞ր արժեքներն են, Ձեր կարծիքով, մերձեցնում հայ և ռուս ժողովուրդներին:
- Հենց այն, ինչի մասին խոսում էի: Իսկապես, մեր հարաբերությունները շատ խորը ավանդույթներ ունեն, մենք իսկապես շատ մեծ ճանապարհ ենք անցել իրար հետ, և մեզ մերձեցնում են հոգևոր արժեքները և մշակույթը: Իսկապես, մեր ժողովուրդների մշակույթը զարգացել է շատ սերտ միահյուսման մեջ: Դրանք, կարծում եմ, ընդհանրության բազմաթիվ տարրերն են մեր գիտակցության մեջ:
- Խոսքը հավանաբար հիմնականում խորհրդային կամ հետխորհրդային ժառանգությա՞ն մասին է:
- Գիտեք, ես դա չէի տանի դեպի խորհրդային կամ հետխորհրդային երևույթներ: Մենք իսկապես ապրել և փոխգործակցել ենք միասին դարեր շարունակ՝ պատմական տարբեր շրջափուլերում և շատ մեծ ազդեցություն ենք գործել միմյանց վրա՝ մշակութային, մտավոր, հոգևոր, և այսօր այդ ամենը, բնականաբար, իր արտացոլումն է ունենում:
- Իսկ ի՞նչ ընկալում ունի Հայաստանը Ռուսաստանում:
- Հայաստանը Ռուսաստանում ընկալվում է իբրև դաշնակից, եղբայրական երկիր: Դուք քիչ առաջ հիշատակեցիք, որ շատ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան: Կարծում եմ՝ դա պատահական չէ: Բացի այն, որ մուտքի ռեժիմն է շատ պարզեցված, մեծ դեր է խաղում նաև այն, որ ռուսաստանցիները շատ լավ են զգում իրենց այստեղ՝ ճիշտ այնպես, ինչպես, ես համոզված եմ, շատ լավ են իրենց զգում հայերը Ռուսաստանում:

Armenia perceived in Russia as allied, brotherly country: Interview with Ambassador Sergei Kopyrkin |armenpress.am|
10:08 - 11 April, 2022
armenpress.am: Over the past 30 years the relations between Armenia and Russia have taken on the character of relations between two independent, sovereign states, but as they are based on firm grounds, rich historical contacts, the Armenian-Russian relations have remained brotherly and allied, strengthening and adapting to new realities, Ambassador of Russia to Armenia Sergei Kopyrkin said in an interview to ARMENPRESS, talking about the past, the present and the future of the Armenian-Russian relations on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The Ambassador says the Armenian-Russian relations have very deep traditions. The Armenian and Russian peoples have passed a great path together, he says, adding that this historical commonality, the joint achievements and trials have created a very significant and valuable architecture of mutual relations between the two countries, relating both to political, economic and security fields.
The diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation were established on April 3, 1992. On April 3, 2022 – on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic ties, the Foreign Ministers of Armenia and Russia exchanged congratulatory letters. This year also marks the 25th anniversary of the signing of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between Armenia and Russia, which was signed on August 29, 1997.
Armenia and Russia are strategic allies. The two countries have close allied relations marked by frequent bilateral visits at the high and the highest levels. Over 200 agreements, including the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance of August 29, 1997, have been signed between the two countries.
Russia is Armenia’s largest trading partner. According to the data of the Statistical Committee of Armenia, the trade turnover between Armenia and Russia in 2021 comprised 2 billion 841 million 153.568 thousand dollars. Moreover, the export comprised over 847 million 251 thousand dollars, and the import (according to exporting country) – 1 billion 993 million 902 thousand dollars.
- Mr. Ambassador, this year Armenia and Russia celebrate the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations. On April 3 the Armenian and Russian Foreign Ministers exchanged congratulatory letters on this occasion. The two sides state very often that Armenia and Russia have unique relations. I would like to ask you what makes the Armenian-Russian relations unique, and how would you assess this 30-year-old path that the two countries have passed in independence period, after the collapse of the Soviet Union?
- I think that the values, the traditions which have been formed between the Russian and Armenian peoples over decades make our relations unique, and I am convinced that what has been done in the past 30 years, is inseparably connected with the whole historic period during which our nations have communicated and cooperated. And this commonality of our history, the joint achievements and experiments have created a very significant and valuable architecture of mutual relations between our countries, which relates not only to politics, economy, security field, but first of all the spiritual commonality, to a considerable extent – the civilizational, intellectual commonality, and to the heritage that our countries have today in culture, state-building, public-political, economic culture spheres, and it is a result of mutual cooperation of our nations to a considerable extent.
If we talk about the post-Soviet period, of course, our relations have gained a new character over the past 30 years – a character of relations between two independent, sovereign states. But as they are based on very firm grounds, these relations have remained brotherly and allied, and what unites our peoples, in my view, has not only been maintained over these 30 years, but also strengthened and adapted to new realities.
As for the famous facts how we depend on one another economically, in security, political fields, in our numerous cultural, inter-personal ties, I think there is no need to talk about this as we all know it quite well.
- The basis of not only the inter-state relations between Armenia and Russia, but also the relations between the Armenian and Russian peoples are interesting. Ethnically, of course, we are different, although the faith is the same. In any case, we get along with each other very well and understand each other also very well. Many Armenians live in Russia, there are also many Russians in Armenia, a large number of Russian tourists are visiting Armenia especially in recent years. In your opinion, which factors, which spiritual and cultural values bring the Armenian and Russian peoples closer?
- Exactly what I was talking about. Truly, our relations have very deep traditions. We really have passed a very big path together, and the spiritual values and culture make us closer. The culture of our peoples has really developed in a very close intertwining. I think that these are the multiple elements of commonality in our consciousness.
- Is it probably mainly about the Soviet or post-Soviet heritage?
- You know, I would not take it to the Soviet or post-Soviet events. We have really lived and cooperated together for centuries, in different historical periods and had a great impact on one another – culturally, intellectually, spiritually, and today all these, of course, is having its reflection.
- And what perception does Armenia have in Russia?
- Armenia is perceived in Russia as an allied, brotherly country. You have just mentioned that many Russian tourists visit Armenia. I think this is not accidental. In addition to the visa regime which is very facilitated, the fact that Russians feel very well here, just as, I am sure, Armenians feel very well in Russia, also plays a big role.
- What are Russia’s priorities in the relations with Armenia? How do you see the future of the Armenian-Russian relations? In your view, in which directions will they develop, given the new challenges of Russia and Armenia?
- As for the priorities, our common interest, of course, is to maintain and multiply the wealth accumulated in the relations of our countries and peoples, the merit that we have today and adapt our relations in all spheres, be it security, economy or culture, adapt them to the new realities and challenges that our countries have faced.
Here I would like to note that our common participation to integration unions – the Eurasian Economic Union (EAEU), the Collective Security Treaty Organization (CSTO), are of key significance, and the recent round-table organized in Yerevan on April 6, entitled “EAEU development opportunities and prospects after the collective West’s announcement of an economic war to Russia”, shows that it is really a very important part of our mutual relations. In the era of the development of integration processes, the deepening of the world’s interdependence, the aforementioned aspect of the relations is very important, and both sides fully understand that importance.
- In this context, recently some vague prospects are observed from time to time, hints are made about the expansion of the union state of Russia and Belarus, in other words, the deepening of ongoing integration processes under the leadership of Russia together with its close allies and partners. Such a hint was recently made, for example, by President of Belarus Alexander Lukashenko during his interview with Vladimir Solovyov. What is your comment on this issue? Is there such a real prospect that the integration processes in the Eurasian space could be developed in that direction?
- As I have already said, the approach of both Russia, Armenia and all our allies is that the integration processes, of course, are very important, and we are ready to go that way as long as it is in the interests of our countries. But I want to highlight a very principled fact that these integration processes are a result of the sovereign choice of each participating state. Therefore, I think that the mutual cooperation, integration formats which could emerge or develop, depend, first of all, on the real situation and the demands of our countries, as well as on the sovereign decision of each state.
Now we are attaching great importance to what is happening within the existing integration unions, such as the EAEU and the CSTO, and this is the result of the political, sovereign and conscious choice of each participating state. This is how we will treat it.