Հույն պատգամավորը դատապարտել է հայ ռազմագերիների՝ մինչ օրս Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը
ՀՀ ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը և աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանն Աթենքում Հունաստանի խորհրդարանի ազգային պաշտպանության և արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտինոս Գյուլեկասի հետ քննարկել են  Արցախում եւ Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական ներկա անկայուն իրավիճակը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից՝ հույն պատգամավորը կարեւորել է մշակութային ժառանգության պահպանման հիմնահարցը, դատապարտել հայ ռազմագերիների՝ մինչ օրս Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը եւ այդ համատեքստում շեշտել միջազգային հանրության ադեկվատ արձագանքի կարեւորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են հայ-հունական ջերմ հարաբերությունների պատմական ընթացքին եւ համոզմունք հայտնել, որ եղբայրական ժողովուրդների միջեւ կապերը գնալով էլ ավելի կխորանան: Պարոն Գյուլեկասն իր շնորհավորանքն է հղել հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչներին` Հայաստանի նախագահի ընտրության կապակցությամբ, եւ փոխանցել խորհրդարանի նախագահի եւ իր գլխավորած հանձնաժողովի անդամների ողջույնները:
Զրուցակիցները խոսել են նաեւ հայկական Սփյուռքի, նրա դերի ու ներուժի մասին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել եւ խոսքով հանդես է եկել Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Նշվում է, որ այցն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում` Հունաստանի, Իտալիայի եւ Հայաստանի խորհրդարանների համատեղ ջանքերով:

On April 7, in Athens the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan discussed the situation created in Artsakh and around Artsakh, as well as the geopolitical current unstable situation with the Chairman of the Standing Committee of the Hellenic Parliament on National Defense and Foreign Affairs Konstantinos Gioulekas.
The Greek deputy highlighted the issue of the cultural heritage preservation, condemned the fact of Armenian prisoners being in Azerbaijan until now, and in that context, stressed the importance of the adequate response of the international community.
The sides touched upon the historical process of the Armenian-Greek warm relations and expressed conviction that the relations between the fraternal peoples would more deepen. Mr Gioulekas sent his congratulation to the representatives of the Armenian delegation on the election of the President of Armenia and conveyed the greetings of the President of the Parliament and the members of the Committee led by him.
The interlocutors also talked about the Armenian Diaspora, its role and potential.
At the meeting the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Hellenic Republic Tigran Mkrtchyan attended the meeting and made some remarks.
Let us note that the visit is carried out within the framework of the Twinning Project financed by the European Union with the joint efforts of the Hellenic Parliament, as well as the parliaments of Italy and Armenia.