Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը՝ եռակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երկրորդ եռակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Երեկ՝ ապրիլի 6-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի շուրջ քննարկումները շարունակելու և երկու երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման համար։
Նախագահ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի հանձնառությունը խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ սերտորեն աշխատելու լարվածությունը հաղթահարելու համար, ինչպես նաև խթանելու, որ Հարավային Կովկասը լինի ապահով, կայուն, խաղաղ և բարգավաճ՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Ղեկավարներն ամփոփել են 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից և 2022 թվականի փետրվարին նախագահ Մակրոնի հետ իրենց տեսակոնֆերանսից հետո տեղի ունեցած զարգացումները: Նրանք վերանայել են ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը: Նրանք քննարկել են վերջին լարվածությունը և վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9/10 եռակողմ հայտարարության դրույթներին լիովին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։ Նրանք ողջունել են 2022 թվականի մարտի 30-ին Բրյուսելում ԵՄ հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը և համաձայնել են այս ներգրավվածությունը շարունակելու անհրաժեշտության շուրջ՝ ապահովելու համապատասխան հետևողականություն առաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Նախագահ Միշելը շեշտել է երկու կողմերի մարդասիրական քայլերի կարևորությունը՝ վստահության և խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա ընդգծել է բոլոր հումանիտար խնդիրների ամբողջական և արագ լուծման անհրաժեշտությունը, այդ թվում պահվող գերիների ազատումը և անհետ կորածների հիմնախնդրի համակողմանի լուծումը։ Միշելը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցելու այդ նախաձեռնությանը:
ԵՄ-ն նաև կշարունակի աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին, ինչպես նաև մարդասիրական ականազերծման ջանքերին, այդ թվում՝ շարունակելով փորձագիտական խորհրդատվություն տրամադրել և ավելացնելով ֆինանսական աջակցությունը, ինչպես նաև օգնությունը հակամարտությունից տուժած բնակչությանը, վերականգնմանը և վերակառուցմանը:
Նախագահ Միշելը նշել է և՛ վարչապետ Փաշինյանը, և՛ նախագահ Ալիևի հայտարարած ցանկությունը՝ արագորեն շարժվելու դեպի երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կներկայացնի բոլոր անհրաժեշտ խնդիրները։
Երկու երկրների սահմանի սահմանագծումը և սահմանազատումը էական կլինեն․ այդ նպատակով, համաձայն Սոչիի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև մինչև ապրիլի վերջ հրավիրել Սահմանային համատեղ հանձնաժողով, որի մանդատը կլինի․
1․ սահմանազատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը
2․ ապահովել կայուն անվտանգ իրադրություն սահմանագծի երկայնքով և դրա մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաև ընդգծել է, որ ուժերի համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման և լարվածության նվազեցման էական տարր է։ Նա վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու խորհրդատվություն և աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապի ու հաղորդակցության ենթակառուցվածքի վերականգնման հարցը առհասարակ և ավելի լայն առումով՝ Հարավային Կովկասում։ Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին և Ադրբեջանին գտնելու արդյունավետ լուծումներ ճանապարհային հաղորդակցության վերականգնման համար։ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցելու հաղորդակցության ուղիների զարգացմանը, ինչպես իր Տնտեսական և ներդրումային ծրագրին համապատասխան, այնպես էլ օգտագործելով առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական ֆորումը՝ ընդհանուր նախագծերը սահմանելու համար:
Ղեկավարները պայմանավորվել են հետևել իրենց հանդիպման արդյունքներին և շարունակել մնալ հաղորդակցության մեջ»։

Statement of European Council President Charles Michel following the Second Trilateral Meeting with President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan
09:50 - 07 April, 2022
The President of the European Council, Charles Michel, hosted the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, for a continuation of their discussions on the situation in the South Caucasus region and the development of EU relations with both countries.
President Michel reiterated the EU’s commitment to deepen its cooperation with Armenia and Azerbaijan to work closely in overcoming tensions and promote a South Caucasus that is secure, stable, peaceful and prosperous for the benefit of all people living in the region.
The leaders took stock of developments since their last meeting in Brussels in December 2021 and their videoconference, together with President Macron, in February 2022. They reviewed progress on the implementation of undertaken commitments. They discussed the recent reported tensions and reiterated the necessity of adhering fully to the provisions of the 9/10 November 2020 trilateral statement. They welcomed the meeting of senior representatives from Armenia and Azerbaijan on 30 March 2022 under EU auspices in Brussels and agreed on the necessity to continue this engagement to ensure adequate follow-up to agreements reached at leaders’ level.
President Michel emphasised the importance of humanitarian gestures by both sides to promote confidence and peaceful coexistence. He stressed the need for the full and speedy resolution of all outstanding humanitarian issues, including the release of remaining detainees and comprehensively addressing the issue of missing persons, and stated that the EU is ready to support this endeavour. The EU will likewise continue to support confidence building measures between Azerbaijan and Armenia as well as humanitarian de-mining efforts, including by continuing to provide expert advice and stepping up financial assistance, and assistance to conflict-affected populations, rehabilitation and reconstruction.
President Michel noted both President Aliyev's and Prime Minister Pashinyan's stated desire to move rapidly towards a peace agreement between their countries. To this end, it was agreed to instruct Ministers of Foreign Affairs to work on the preparation of a future peace treaty, which would address all necessary issues.
The delimitation and demarcation of their bilateral border will be essential; to this end, in line with the Sochi Statement of 26 November 2021, it was also agreed to convene a Joint Border Commission by the end of April. The mandate of the Joint Border Commission will be to:
1. delimit the bilateral border between Armenia and Azerbaijan, and
2. ensure a stable security situation along, and in the vicinity of, the borderline.
President Michel also stressed that ensuring the appropriate distancing of forces is an essential element of incident prevention and tensions reduction. President Michel reaffirmed the EU’s readiness to provide advice and support.
The leaders also discussed the restoration of communications/connectivity infrastructure between Armenia and Azerbaijan in particular and in the South Caucasus more broadly. President Michel welcomed the steps towards the restoration of railway lines, while encouraging Armenia and Azerbaijan to also find effective solutions for the restoration of road links. The EU is ready to support the development of connectivity links, including in line with its Economic and Investment Plan and by utilising the proposed economic advisory forum to identify common projects.