2022-03-14-2a6dd69e-714f-410f-a759-a7d78c9f0d3b.jpg
Տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչում․ Բաքուն ներկայացրել է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորման իր 5 կետերը
Ադրբեջանի Արտգործնախարարության ներկաայցուցիչ Լեյլա Աբդուլաևան անդրադարձել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման նպատակով Ադրբեջանի ներկայացրած առաջարկներին։ Այդ առաջարկների թվում են միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և իրար նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատումը։
«Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ելույթի ժամանակ արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը խոսել է հակամարտությանը հաջորդած շրջանում Ադրբեջանի խաղաղարար ջանքերի մասին։ Նշվել է, որ չնայած մեր կողմից Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերին և  այդ երկրի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին ամենաբարձր մակարդակի հայտարարություններին, Հայաստանի կողմից վերջին շրջանում որևէ արձագանք չի տրվել»։
Այնուհետև Աբդուլաևան կետերով ներկայացրել է Ադրբեջանի առաջարկը, որը Հայաստանին են փոխանցել միջնորդները։
Այդ կետերն են՝
• ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության և միմյանց քաղաքական անկախության նկատմամբ հարգանքի փոխադարձ ճանաչումը,
• միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատում և հետագայում նման պահանջ չներկայացնելու իրավաբանորեն պարտադիր պարտավորությունների ընդունումը,
• իրենց միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը խաթարելուց, քաղաքական անկախության,  տարածքային ամբողջականության դեմ, ինչպես նաև ՄԱԿ կանոնադրության նպատակներին չհամապատասխանող ցանկացած այլ ձևով  ուժի սպառնալիքից կամ ուժի կիրառումից կիրառումից զերծ մնալու պարտավորությունը,
• պետական սահմանի դեմարկացիան և դելիմիտացիան, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը,
• տրանսպորտային և այլ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, անհրաժեշտության դեպքում այլ հաղորդակցությունների ստեղծումը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության հաստատումը։
«Վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա երկու երկրները կարող են կնքել երկկողմ խաղաղ համաձայնագիր՝ վարելով ինտենսիվ, առարկայական և արդյունքին միտված բանակցություններ»,- ամփոփել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Territorial integrity, mutual recognition of the inviolability of internationally recognized borders: Baku presented its 5 points of settlement of relations with Armenia
16:45 - 14 March, 2022
Leyla Abdullayeva, the representative of the Azerbaijani Foreign Ministry, touched upon Azerbaijan's proposals for the settlement of relations with Armenia. Among these proposals is the recognition of each other's territorial integrity and mutual confirmation of the absence of territorial claims to each other.
"During his speech at the diplomatic forum in Antalya, Foreign Minister Jeyhun Bayramov spoke about Azerbaijan's peacemaker efforts in the post-conflict period. It was noted that despite the steps aimed at the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, and the statements at the highest level about the readiness to conclude a peace treaty with that country, Armenia has not given any response lately."
Then Abdullayeva presented Azerbaijan's proposal, which was transmitted to Armenia by the mediators.
• mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, inviolability of internationally recognized borders and respect for each other's political independence,
• mutual confirmation of the absence of territorial requirements to each other,
• the obligation to refrain from the use of force in their interstate relations, against political independence, territorial integrity, as well as in any other form inconsistent with the purposes of the UN Charter,
• demarcation and delimitation of the state border, establishment of diplomatic relations,
• unblocking transport and other communications, creating other communications if necessary, and establishing cooperation in other areas of mutual interest.
"On the basis of the above principles, the two countries can conclude a bilateral peace agreement by conducting intensive, substantive and result-oriented negotiations," concluded the representative of the Azerbaijani Foreign Ministry.