Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից այս շինծու և հակահայ նկատառումներով թելադրված քրեական հետապնդումները. ՀՀ ԱԳՆ
22:03 - 22 փետրվարի, 2022
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ Ադրբեջանում հարուցված քրեական հետապնդումների վերաբերյալ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հայտարարություն մասնավորապես ասվում է հետևյալը․
«Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները քրեական հետապնդում են հարուցել և միջազգային հետախուզում են հայտարարել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, ՀՀ պաշտոնաթող նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ։
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից այս շինծու և հակահայ նկատառումներով թելադրված քրեական հետապնդումները, ինչպես նաև միջազգային իրավապահ ընթացակարգերի նմանօրինակ չարաշահումը:
Արցախի քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունների և հայ ռազմագերիների բռնի անհետացումների մեջ ներգրավված անձանց հայտնաբերելու, ինչպես նաև տարածաշրջան ահաբեկիչներ բերելու հանցագործ ցանցերը բացահայտելու ջանքեր գործադրելու փոխարեն, Ադրբեջանը նոր թափով է ծավալում երկար տարիներ վարած հայատյաց քաղաքականությունը, Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում հետագա լարվածության հարուցման նորանոր փորձեր է ձեռնարկում:
Ադրբեջանին կոչ ենք անում կառուցողական դաշտում լուծումներ փնտրելուն, տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությանն ու բարօրությանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել:
Միաժամանակ, վերահաստատում ենք տարածաշրջանում խաղաղ գոյակցության և փոխադարձ հանդուրժողականության հաստատմանն ուղղված ջանքեր գործադրելու Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը»:

We strongly condemn the criminal prosecutions of Azerbaijan dictated by these fabricated and anti-Armenian considerations. RA MFA
22:03 - 22 February, 2022
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has issued a statement in connection with the criminal prosecutions initiated in Azerbaijan against the Second President of Armenia Robert Kocharyan, the Third President of Armenia Serzh Sargsyan and the President of Artsakh Arayik Harutyunyan.
The statement runs as follows.
"The Azerbaijani authorities have initiated criminal prosecution and put on the international wanted list President of Artsakh Arayik Harutyunyan, ex-Presidents of Armenia Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan.
We strongly condemn the criminal prosecutions of Azerbaijan dictated by fabricated and anti-Armenian considerations, as well as such abuse of international law enforcement procedures.
Instead of efforts to identify those involved in the extrajudicial killings of civilians of Artsakh and the enforced disappearances of Armenian POWs, as well as to identify criminal networks for the delivery of terrorists to the region, Azerbaijan is once again launching an anti-Armenian policy, making new attempts to escalate tensions in Nagorno-Karabakh, on the border of Armenia and Azerbaijan.
We call on Azerbaijan to seek solutions in a constructive field, to take steps aimed at protecting and promoting the rights of all peoples of the region.
At the same time, we reaffirm the commitment of the Republic of Armenia to make efforts aimed at establishing peaceful coexistence and mutual tolerance in the region," the statement reads.