Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երը հայտարարություն են տարածել Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման մասին
10:23 - 18 փետրվարի, 2022
Ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունը` կապված Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված քրեական հետապնդման հետ, սեփական պատերազմական հանցանքները քողարկելուն, միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն և Արցախի խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված հերթական քայլն է: Այս մասին միասնական հայտարարություն են տարածել ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն ու Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ադրբեջանական իշխանությունները միշտ են վարել Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու, մարդու իրավունքները խախտող, խաղաղության դեմ ուղղված պատերազմական հանցանքները թաքցնելու քաղաքականություն` կեղծելով փաստերը: Սրանով շարունակաբար կոպիտ կերպով խախտել են մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի միջազգային բացարձակ պահանջները:
Հայաստանի և Արցախի, ինչպես նաև՝ միջազգային հանրային գործիչների, փորձագետների ու լրագրողների թիրախավորելու, նրանց, այսպես կոչված, սև ցուցակներով շանտաժի ու հետապնդման ենթարկելու գործելաոճը լավագույնն է փաստում, որ ադրբեջանական իշխանությունների խաղաղության կոչերն ու հայտարարություններն իրականում կեղծ են, շղարշ են արտաքին աշխարհի համար և ունեն իսկական մտադրությունները քողարկելու նպատակ:
Իրականում, տարիներով է վարվել հայատյացության հովանավորության և թշնամանքի քարոզի քաղաքականություն էթնիկ ու կրոնական հիմնական հենասյուներով` խորքային անհանդուրժողականությամբ:
Փաստացի, վարվել է ցեղասպան քաղաքականություն, որը շարունակվում է նաև ներկայում:
Անգամ կրթական համակարգում է դրված հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունը` ապահովելով նույնական վերարտադրություն հետագայում և ատելության տարածում հասարակությունում (հիմնավորվում է փաստերով):
Այս քաղաքականությունն է այն աղբյուրը, որ սնուցել ու խրախուսել է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների վայրագություններն ու խոշտանգումները, խաղաղ բնակչության էթնիկ զտումները արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում` այդ պատերազմից առաջ ու հետո տարբեր զինված հարձակումներով ու հանցավոր արարքներով:
Հենց ադրբեջանական իշխանությունն է ուղիղ պատասխանատու պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների, այդ թվում` Արցախի գրեթե բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերը, ահաբեկիչների ու վարձկանների օգտագործմամբ, դիտավորյալ և նպատակային հարձակման ենթարկելու, 80 քաղաքացիական անձանց սպանելու, 165 քաղաքացիական անձանց տարբեր աստիճանի վիրավորումներ հասցնելու, հայ գերիներին խոշտանգելու և զոհված զինծառայողների մարմինները անարգելու, Արցախի մոտ 40 000 քաղաքացիական բնակչությանը հայրենի տներից ունեզրկելու և բռնի տեղահանելու, Արցախում հայկական պատմամշակութային հուշարձանները պղծելու, վանդալիզմի ենթարկելու և ոչնչացնելու համար։
Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում COVID-19 համավարակի պայմաններում միջազգայնորեն անթույլատրելի զինված հարձակումների համար, որոնցով կաթվածահար արեցին Հայաստանի ու Արցախի առողջապահության համակարգերը և դրանով ապահովեցին մահվան թվերի շեշտակի աճ:
Նույն կերպ էլ նրանք տարբեր գործիչների, իրավապաշտպանների ու լրագրողների (այդ թվում` միջազգային) նկատմամբ թշնամանքի մղումով քրեական գործեր հարուցելով փորձել են ուղղակի քողարկել իրենց կատարած ու կատարելիք վայրագությունները Արցախի խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական իշխանությունների այս քաղաքականությունն ավելի է սաստկացել, ստացել է նոր դրսևորումներ. թույլ չեն տալիս մարդկանց վերականգնել կյանքը պատերազմից հետո, անընդհատ խաղաղ բնակչության համար փորձում են ստեղծել հուսահատության մթնոլորտ` մարդկանց անվտանգության, կյանքի ու մյուս կենսական իրավունքների դեմ ամենօրյա հանցավոր ոտնձգություններով ու այլ ահաբեկչական արարքներով:
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների վերը շարադրված գնահատականները հիմնված են հավաստի, կոնկրետ փաստերի վրա և տեղ են գտել մեր բազմաթիվ զեկույցներում:
Ուստի, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման նպատակը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախում ապրող յուրաքանչյուր մարդու ահաբեկելը և խաղաղ բնակչության մոտ խուճապ առաջացնելը: Անգամ ադրբեջանական իրավապահ մարմինների բառապաշարն է բացահայտ վկայում այդ նպատակի մասին: Սա իր հերթին նշանակում է, որ այդ հետապնդումն ունի քաղաքական շարժառիթներ և հիմնված է փաստերի բացահայտ մանիպուլացիայի վրա:
Մենք միջազգային հանրությանը համոզված իրազեկում ենք, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակելու են փաստերի կեղծումը և մոլորեցումը նորանոր մեթոդներով, ինչպես նաև խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրենց հանցավոր արարքները խաղաղության կոչերի ներքո թաքցնելով, քանի դեռ իրենց ցեղասպան քաղաքականության համար հասցեական արձագանքի և պատասխանատվության չեն արժանացել ու չեն պատժվել իրենց հանցավոր արարքների համար»,- նշված է Մարդու իրավունքների պաշտպանների հայտարարության մեջ:
Պաշտպանները տեղեկացնում են, որ այս համատեղ հայտարարությունը կուղարկվի միջազգային կառույցներին նաև առանձին նամակներով:

The Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh issued a statement on the criminal prosecution of the Azerbaijani authorities against Arayik Harutyunyan
10:23 - 18 February, 2022
The Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh issued a statement on the criminal prosecution of the Azerbaijani authorities against Arayik Harutyunyan.
The statement runs as follows.
"The statement of the Azerbaijani authorities related to the criminal prosecution of the President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan is a step aimed at concealing their own war crimes, misleading the international community and intimidating the peaceful population of Artsakh.
The Azerbaijani authorities have always pursued a policy of isolating Artsakh from the outside world, concealing human rights violations and war crimes against peace by falsifying facts. In doing so, they continue to grossly violate the absolute international requirements of human rights and humanitarian law.
The practice of targeting Armenia’s, Artsakh’s, as well as international public figures, experts and journalists; blackmailing and persecuting them with so-called blacklists is the best proof that the calls and statements of the Azerbaijani authorities about peace are false, are veiled to the outside world with the purpose of concealing their real intentions.
In reality, for years a policy of sponsoring hatred and hostility towards Armenians has been carried out with ethnic and religious pillars as two main grounds, with deep intolerance.
In fact, a genocidal policy has been carried out, which is still going on.
Even in the education system there is a policy of hatred and enmity towards Armenians, ensuring similar reproduction in the future, the spread of hatred in the society (based on facts).
This policy is the source that nurtured and encouraged the atrocities and torture by the Azerbaijani armed forces against the civilian population of Armenia and Artsakh; the ethnic cleansing of the civilian population during the 44-day Artsakh war, with various armed attacks and criminal acts before and after that war.
These are the Azerbaijani authorities that are directly responsible for war crimes against humanity, including destruction of almost all civilian communities in Artsakh, using terrorists and mercenaries to deliberately target, kill 80 and injure 165 civilians, torture Armenian captives; for mutilation of the killed servicemen’s bodies; for depriving the 40,000 civilian population of Artsakh of their homeland and houses, for forcibly displacing them, for desecrating the Armenian historical and cultural monuments in Artsakh, for vandalizing them.
The Azerbaijani authorities are responsible for the internationally unacceptable armed attacks during the COVID-19 pandemic, which paralyzed healthcare systems of Armenia and Artsakh and resulted in sharp increase in deaths.
In the same way, by initiating criminal cases against various public figures, human rights defenders and journalists (including international ones), they tried to cover up the atrocities committed and future atrocities against the peaceful Armenian population of Artsakh.
After the 44-day war, this policy of the Azerbaijani authorities has intensified and took new forms. They do not allow people to rebuild their lives after the war, they constantly try to create an atmosphere of despair for the civilian population through daily criminal encroachments on the security of people, life and other vital rights and other terrorist acts.
The above assessments of the Human Rights Defender of Armenia և the Human Rights Ombudsman of Artsakh are based on reliable, concrete facts և have been included in our numerous reports.
Therefore, the purpose of the persecution announced by the Azerbaijani authorities against the President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan is nothing but to intimidate every person living in Artsakh, to cause panic among the civilian population. Even the wording of the Azerbaijani law enforcement agencies clearly testifies to this goal. This, in turn, means that the persecution is politically motivated; is based on blatant manipulation of facts.
We confidently inform the international community that the Azerbaijani authorities will continue to falsify the facts, misleading with new methods, such as hiding their criminal acts against the civilian population behind calls for peace, until they are held liable for their genocidal policies; subjected to targeted response and punished for their criminal acts."