Մոսկվան դիմել է հայ, թուրք, ադրբեջանցի գործընկերներին, որ Վրաստանին բացատրեն «3+3»-ի առավելությունները |armenpress.am|
15:54 - 14 հունվարի, 2022
armenpress.am: Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը համոզված է, որ Հարավային Կովկասում թշնամական գործողությունների դադարեցումը և տրանսպորտային բոլոր ուղիների ապաշրջափակումը՝ Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, բացելու է հնարավորություններ, որոնցում հետաքրքրված են տարածաշրջանի բոլոր երկրները՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, Վրաստանը, Հայաստանը և Ադրբեջանը: Ռուսաստանի արտգործնախարարն այդ մասին ասել է իր ամենամյա ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ՝ խոսելով Հարավային Կովկասի հարցերին նվիրված «3+3» խորհրդակցական ձևաչափի մասին:
Լավրովը ընդգծել է, որ Վրաստանի միացումը «3+3»-ին չի պարտավորեցնելու Թբիլիսիին փոխել իր քաղաքական դիրքորոշումները:
«Մենք կարող ենք պայմանավորվել, որ այդ ձևաչափի շրջանակներում քննարկում ենք բացառապես այն թեմաները, որոնք հետաքրքրում են բոլոր մասնակիցներին», - ասել է Սերգեյ Լավրովը՝ հավելելով, թե քանի որ Մոսկվան դիվանագիտական հարաբերություններ չունի Թբիլիսիի հետ, այդ պատճառով շատ հնարավորություններ չունի բացատրելու վրացական կողմին փոխգործակցության նշված ձևաչափի առավելությունները: Այդ պատճառով Ռուսաստանը այդ հարցով դիմել է հայ, թուրք և ադրբեջանցի գործընկերներին, որպեսզի նրանք վրացի հարևաններին փոխանցեն այդ միտքը:
Լավրովի խոսքով՝ Վրաստանի շահերից է բխում առանց նախապայմանների «3+3»-ին միանալը:
Հարավային Կովկասում համագործակցության վեցակողմ հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությամբ հանդես են եկել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը: «3+3» ձևաչափով տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում՝ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ա. Ռուդենկոյի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Խ. Խալաֆովի, Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վ. Գևորգյանի, Թուրքիայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ս. Օնալի և Իրանի ԱԳՆ գլխավոր տնօրեն Ա. Հագիգիանի համանախագահությամբ: Վրաստանը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու «3+3»-ի հանդիպումներին:

Moscow asks Armenian, Turkish and Azerbaijani partners to explain Georgia advantages of “3+3” format |armenpress.am|
15:54 - 14 January, 2022
armenpress.am: Russian Foreign Minister Sergei Lavrov is convinced that the stop of hostilities and unblocking of all transportation communications in the South Caucasus, in accordance with the agreements reached between the Armenian and Azerbaijani leaders at the Russian President’s mediation, will open opportunities which all countries of the region – Armenia, Russia, Iran, Turkey, Georgia and Azerbaijan are interested in.
During a press conference today, commenting on the question about the “3+3” format dedicated to issues relating to the South Caucasus, Lavrov said that Georgia’s joining to this format will not oblige Tbilisi to change its political stances.
“We can agree that we are discussing exclusively those topics within the frames of this format which concern all participants”, the Russian FM said, adding that as Moscow doesn’t have diplomatic relations with Tbilisi, it has less opportunities to explain the Georgian side the advantages of this cooperation format. Therefore, Russia has applied to its Armenian, Turkish and Azerbaijani partners on this issue, so that they explain this to the Georgian side.
According to Lavrov, it is in Georgia’s interest to join this format without preconditions.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan and his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev came up with the “3+3” initiative on cooperation in the South Caucasus. The first meeting took place in Moscow, Russia, on December 10, 2021. Georgia announced that it will not attend that meetings.