Որպես ՀԱՊԿ նախագահող երկիր՝  Հայաստանը հիմնական դերը խաղաց բոլոր փաստաթղթային որոշումների կայացման հարցում. Շոյգուն՝ Պուտինին
20:18 - 13 հունվարի, 2022
Որպես ՀԱՊԿ նախագահող երկիր՝ Հայաստանը հիմնական դերը խաղաց բոլոր փաստաթղթային որոշումների կայացման հարցում. Շոյգուն՝ Պուտինին |armenpress.am|
armenpress.am: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել երկրի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ, որի ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը: Ինչպես հաղորդում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը, Շոյգուն շեշտել է, որ Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ նախագահող երկիր, պետք է խաղար հիմնական դերը բոլոր փաստաթղթային որոշումների կայացման հարցում, և այդ ամենն արվել է: Ժամանակին ու շատ կարճ ժամանակում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը տեղակայվել են Ղազախստանում, հսկողության տակ վերցրել առանձնահատուկ կարևորություն ունեցող 14 օբյեկտ:
«Դրանք կապի, էներգետիկայի, պետության կենսագործունեության ու գործունակության ապահովման համար պատասխանատու օբյեկտներ են: Այդ թվում, Ղազախստանի ղեկավարության խնդրանքով ու Ձեր հանձնարարականով հսկողության տակ են վերցվել մի շարք օբյեկտներ, որոնք լուրջ վտանգ են ներկայացնում ահաբեկիչների վերահսկողության տակ անցնելու դեպքում»,- նշել է Շոյգուն:
ՌԴ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է նաև, որ այս պահին կառավարումը կայուն է, ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերն աշխատում են լիարժեք փոխգործակցության պայմաններում:
«Հաստատել ենք զորքի փուլային դուրսբերման ու օբյեկտները Ղազախստանի հսկողությանը հանձնելու որոշումը: Դուրսբերումը սկսվում է այսօր: Վաղը 14 ինքնաթիռներով դուրս ենք հանում մեր գործընկերների՝ Հայաստանի, Տաջիկստանի, Բելառուսի խաղաղապահ ուժերը: Պլանավորվում է ամբողջ աշխատանքն ավարտել հունվարի 19-ին»,- հավելել է նա:
Վլադիմիր Պուտինն էլ նշել է, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը շատ կարևոր դեր են խաղացել Ղազախստանում իրավիճակի կայունացման հարցում:
«Շատ կարևոր է, որ իրավիճակը կարգավորվեց ՀԱՊԿ օգնությամբ: Սա, ըստ էության, ՀԱՊԿ ուժերի առաջին նման օպերացիան էր: Միացյալ ջանքերով մենք շատ կարևոր խնդիր լուծեցինք: Կարողացանք արագ կենտրոնացնել բոլոր անհրաժեշտ ուժերն ու միջոցները, ռեսուրսները: Ամեն ինչ աշխատեց ժամացույցի նման. արագ, կազմակերպված ու արդյունավետ»,- հավելել է ՌԴ նախագահը:

As the CSTO presiding country, Armenia played a key role in making all the document-related decisions: Shoygu to Putin |armenpress.am|
20:18 - 13 January, 2022
armenpress.am: Russian President Vladimir Putin held a working meeting with the Russian Defense Minister Sergei Shoygu, during which the Minister presented the activities of the CSTO peacekeeping force in Kazakhstan, ARMENPRESS reports, citing the official website of the Kremlin, Shoygu stressed that Armenia, as the CSTO presiding country, should have played a key role in making all the document-related decisions and it did it.
In due time and in a very short period, the CSTO peacekeeping forces were deployed in Kazakhstan, taking control of 14 objects of special importance.
"Those are objects responsible for ensuring communication, energy, state vitality and efficiency. At the request of the Kazakh leadership and on your instructions, a number of facilities have been taken under control, which would pose a serious threat if the terrorists took control of them," Shoygu said.
"We have confirmed the decision to withdraw troops step by step and hand over the objects to Kazakhstan. Withdrawal starts today. Tomorrow we will withdraw the peacekeeping forces of our partners - Armenia, Tajikistan and Belarus - by 14 planes. It is planned to complete all the work on January 19," he added.
Vladimir Putin noted that the CSTO peacekeeping forces have played a very important role in stabilizing the situation in Kazakhstan.
"It is very important that the situation was resolved with the help of the CSTO. This was, in fact, the first such operation by the CSTO forces. With joint efforts we solved a very important problem. We were able to quickly concentrate all the necessary forces and resources. Everything worked like a clock: fast, organized and efficient," he added.