ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության առանցքային առաջնահերթություններից է ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդումը. վարչապետ Փաշինյան
14:34 - 10 հունվարի, 2022
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում ընդգկված է եղել «Ղազախստանի Հանրապետությունում իրավիճակի և դրա կարգավորմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հարցը:
Տեսակոնֆերանսի միջոցով անցկացված նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ, Ղրղզստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ակիլբեկ Ժապարովը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի դիմումի հիման վրա և ՀԱՊԿ երկրների առաջնորդների աջակցությամբ այսօր անցկացվում է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ։ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այսօր Ղազախստանի Հանրապետությունում հայտարարված է համազգային սգո օր և առաջարկել մինչ աշխատանքը սկսելը մեկ րոպե լռությամբ հարգել Ղազախստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով զոհվածների հիշատակը։
Հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո, նիստի բացման խոսքում ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարներին՝ օպերատիվ արձագանքման և Հավաքական անվտանգության խորհրդի այսօրվա արտահերթ նիստին մասնակցելու համար։
«Հաշվի առնելով երկրում ստեղծված իրավիճակը, որը կարող է հետագայում ավելի սրանալ, Ղազախստանի նախագահը պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդին։ Այս դիմումի հիման վրա և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի և ՀԱՊԿ կանոնադրության համաձայն, գործելով ՀԱՊԿ գործող նախագահի գործառույթներին համապատասխան, ես գործարկել եմ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հետ խորհրդակցությունների մեխանիզմ։
Հաշվի առնելով Ղազախստանի պաշտոնական դիմումը և իրավիճակի արագ զարգացման միտումը, ինչպես նաև ի նկատի ունենալով երկրի անվտանգությանը, կայունությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի առաջացումը՝ Ղազախստանում իրավիճակը կարգավորելու նպատակով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը կոնսենսուսային որոշում է կայացրել սահմանափակ ժամկետով խաղաղապահներ ուղարկել Ղազախստան՝ ռազմավարական կարևոր օբյեկտների պաշտպանության համար՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի, Կազմակերպության կանոնադրության, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Խաղաղապահ գործունեության մասին համաձայնագրի համաձայն»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև ելույթներով հանդես են եկել ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարները՝ իրենց դիտարկումներն ու տեսակետները ներկայացնելով Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակի և դրա կայունացման վերաբերյալ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ամփոփիչ ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Հարգելի գլխավոր քարտուղար,
Շնորհակալություն բովանդակալից ելույթների և մանրամասն տեղեկատվության համար։
Ցավոք, ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում լարվածության տեսանելի նվազում չի նկատվում, և մենք շարունակում ենք բախվել նոր տեսակի սպառնալիքների։ Ղազախստանի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակը մեզ մոտ առանձնահատուկ անհանգստություն և մտահոգություն է առաջացնում՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ներգրավվածության վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման առնչությամբ։ Ոչ վաղ անցյալում մենք ինքներս բախվել ենք մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա ահաբեկիչների ի հայտ գալուն։
Հուսով ենք, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում բարեկամ Ղազախստանին օգնելուն ուղղված ջանքերը կօգնեն հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վերականգնել երկրի բնականոն կյանքը։
Հարկ է ընդգծել, որ մեր նախագահության առանցքային առաջնահերթություններից է Կազմակերպության՝ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդումը։ Ելնելով դրանից՝ մենք ակնկալում ենք, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները համատեղ ջանքեր կգործադրեն այդ մեխանիզմների հետագա կատարելագործման համար, ինչը, անկասկած, կծառայի ինչպես անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության հետագա զարգացմանը, այնպես էլ Կազմակերպության համապատասխան կառույցների ու մեխանիզմների ամրապնդմանը։
Մենք ավարտեցինք այսօրվա օրակարգի շուրջ մտքերի փոխանակումը։ Եվ ամփոփելով մեր այսօրվա նիստի արդյունքները՝ ցանկանում եմ գոհունակությամբ փաստել Ղազախստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ մեր երկրների միջև բարձր փոխըմբռնումը։ Ակնհայտ է մեր գործողությունների նպատակաուղղվածությունը՝ իրավիճակի հնարավորինս շուտ կայունացման և երկրի բնականոն կյանքին վերադարձնելու ուղղությամբ։ Սա ծայրահեղ կարևոր պահ է քաղաքացիների համար տարրական կենսապայմանների ապահովման, ինչպես նաև ռազմավարական նշանակություն ունեցող օբյեկտների անվտանգության ապահովման համար։

One of the key priorities of Armenia's presidency in the CSTO is the strengthening of crisis response mechanisms - Prime Minister Pashinyan
14:34 - 10 January, 2022
An extraordinary session of the CSTO Collective Security Council chaired by the Chairman of the CSTO Collective Security Council, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan took place, the agenda of which included the issue "On the situation in the Republic of Kazakhstan and measures to resolve it."
The session held through video-conference was attended by Russian President Vladimir Putin, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Tajikistan Emomali Rahmon, Chairman of the Cabinet of Ministers and Chief of Staff of the Presidential Executive Office of the Kyrgyz Republic Akylbek Japarov and CSTO Secretary-General Stanislav Zas.
At the beginning of the session, Prime Minister Pashinyan noted that based on the application of the President of the Republic of Kazakhstan, with the support of the CSTO leaders, a special session of the CSTO Collective Security Council is being held today. Nikol Pashinyan added that a national day of mourning has been declared today in the Republic of Kazakhstan, offering to honor the memory of the victims of the events taking place in the Republic of Kazakhstan with a minute of silence before starting the work.
Afterwards, in his opening remarks, the Prime Minister thanked the leaders of the CSTO member states for their prompt response and participation in today's special session of the Collective Security Council.
"Taking into account the situation in the country, which may worsen in the future, the President of Kazakhstan has officially applied to the CSTO Collective Security Council. Based on this application, in accordance with the Collective Security Treaty and the CSTO Charter, acting in accordance with the functions of the CSTO Chairman, I have launched a mechanism of holding consultations with the leaders of the CSTO member states.
Taking into account the official request of Kazakhstan and the tendency of rapid development of the situation, as well as considering the emergence of a threat to the security, stability and sovereignty of the country, the CSTO Collective Security Council made a consensus decision to send limited-term peacekeepers to Kazakhstan for the protection of objects of strategic importance according to the Collective Security Treaty, the Charter of the Organization, as well as the agreement on CSTO peacekeeping activities," Prime Minister Pashinyan said.
Then, the leaders of the CSTO member states made speeches, presenting their observations and views on the situation in Kazakhstan and its stabilization.
In his concluding speech, Prime Minister Nikol Pashinyan, in particular, said,
"Dear Heads of Delegations,
Dear Secretary General,
Thank you for the informative speeches and for detailed information. Unfortunately, there is no visible reduction of tension in the CSTO area of responsibility, we continue to face new types of threats. The situation in the Republic of Kazakhstan is of particular concern to us in terms of receiving information on the involvement of international terrorist organizations. Not long ago, we ourselves encountered foreign terrorists in our region.
We hope that the efforts to help friendly Kazakhstan within the CSTO framework will help restore the normal life of the country as soon as possible.
Colleagues,
It should be emphasized that one of the key priorities of our presidency is the strengthening of the Organization's crisis response mechanisms. Based on this, we expect that the CSTO member states will make joint efforts to further improve these mechanisms, which will undoubtedly contribute to both the further development of cooperation between the member states and the strengthening of the relevant structures and mechanisms of the Organization.
We finished the exchange of views on today's agenda. Summing up the results of our today’s session, I would like to state with satisfaction the high level of mutual understanding between our countries on the situation in Kazakhstan. It is obvious that our actions are aimed at stabilizing the situation as soon as possible and returning the country to the normal life. This is an extremely important moment for the provision of basic living conditions for the citizens, as well as for the security of objects of strategic importance.