Հայաստանի վարչապետն ու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակը |armenpress.am|
16:53 - 06 հունվարի, 2022
armenpress.am: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակը։ Այս մասին ասված է ՀԱՊԿ-ի հաղորդագրությունում։
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը 2022 թվականի հունվարի 6-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Ստանիսլավ Զասը տեղեկացրել է Ղազախստանի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի և այն կարգավորելու համար ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու մասին Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման իրականացման ընթացքի վերաբերյալ»,-ասված է հաղորդագրությունում։

On January 6, 2022, the CSTO Secretary General Stanislav Zas had a telephone conversation with the Chairman of the Collective Security Council, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan.
Stanislav Zas informed about the situation in the Republic of Kazakhstan and progress in implementing the decision of the Collective Security Council to send the CSTO Collective Peacekeeping Forces to that country to normalize the situation in the country. The peacekeeping contingents are currently being deployed by military transport aircrafts of the Russian Aerospace Force.
The main tasks of the CSTO Collective Peacekeeping Forces are to protect important state and military facilities, assist the law enforcement forces of the Republic of Kazakhstan in stabilizing the situation and returning it to the legal field.