Ունեք կառավարության և իմ լիարժեք աջակցությունը. վարչապետն ընդունել է Երևանի նորընտիր քաղաքապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանին, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանին և քարտուղար Լևոն Հովհաննիսյանին:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի պարոնայք, ողջունում եմ ձեզ: Թույլ տվեք, նախ, պարոն Սարգսյան, շնորհավորել Ձեզ Երևանի քաղաքապետ ընտրվելու առիթով և շնորհակալություն հայտնել Երևանի ավագանուն, մասնավորապես՝ «Իմ քայլը» խմբակցությանը, ի դեմս՝ խմբակցության ղեկավար պարոն Գալջյանի, խմբակցության քարտուղար պարոն Հովհաննիսյանի, սկզբունքային դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:
Ուզում եմ արձանագրենք՝ այն իրավիճակը, որ ունեցանք Երևանի քաղաքապետարանում, ինստիտուցիոնալ իրավիճակ էր և ինստիտուցիոնալ խնդիր: Եվ այդ խնդիրն ինստիտուցիոնալ առումով հանգուցալուծվեց: Ի՞նչ նկատի ունեմ: Ի վերջո, Երևանում 2018 թվականի աշնանից սկսած իրականացվում է «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագիրը, և քաղաքական պատասխանատվությունն էլ «Իմ քայլը» դաշինքինն ու քաղաքական մեծամասնությանն է: Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ ծրագիրն էլ իր հերթին բխում էր 2017 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններում «Ելք» դաշինքի նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթներից: Այս առումով կարևոր է, որ ծրագիրը լիարժեք, ամբողջական և ինստիտուցիոնալ առումով կայանա: Եվ պիտի նաև արձանագրեմ, պարոն Սարգսյան, որ Դուք մինչև այս փուլն այդ ծրագրի իրականացման լիարժեք մասնակից եք եղել՝ զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Երևանի ավագանու մեր գործընկերներն էլ իրենց գործառույթներն են իրականացրել այդ առումով:
Նաև կարևորում եմ տեղի ունեցած գործընթացը պետական ինստիտուտների կայացման առումով: Որովհետև գիտեք, որ հիմա արդեն 4000 և ավելի բնակչություն ունեցող բոլոր համայնքներում տեղի են ունենում ավագանու ընտրություններ: Այսինքն՝ համայնքի ղեկավարի ընտրություններն անուղղակի են: Եվ ինստիտուցիոնալ առումով անհնար է համայնքի ղեկավարի աշխատանքը՝ առանց ավագանու մեծամասնություն ունենալու: Սա պարզ քաղաքական տրամաբանություն է: Եվ այս խնդիրն է, որ հանգուցալուծվեց:
Պիտի արձանագրենք, որ այսօր ունենք ներդաշնակ իրավիճակ Երևանի քաղաքապետի, ավագանու և քաղաքական մեծամասնության միջև: Սա շատ կարևոր է: Իհարկե, շատ կարևորում եմ, որ քաղաքապետը համագործակցի ավագանու ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ, որովհետև այստեղ էլ համախմբող դերակատարումը շատ կարևոր է: Այս պահին ուզում եմ ասել, որ մինչև օրս ամենայն աջակցություն ենք ցուցաբերել Երևանի քաղաքապետարանին, և, իհարկե, այսուհետ ևս այդ աջակցությունը պիտի շարունակվի: Ծրագրի իրականացման ուղղությունները, տեմպերը, միջոցները, ժամկետները, իհարկե, պետք է նաև լրացուցիչ քննարկենք և լուծումներ ստանանք: Այս առումով՝ մեզ բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում: Պիտի իմանաք, որ ունեք կառավարության և իմ լիարժեք աջակցությունը: Քաղաքապետ, ավագանի, կառավարություն, քաղաքական մեծամասնություն ներդաշնակությունը պիտի սիներգիա ստեղծի, որն առավել արտահայտիչ երևա երևանցիների կյանքում»:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության և շնորհավորանքների համար: «Գիտակցում եմ, որ սա բավականին մեծ պատասխանատվություն է: Ընդհանուր առմամբ պատկերացնում եմ, թե ինչ ինստիտուտներ ունենք, որոնք պետք է ամբողջությամբ վերափոխենք, և որոնք են, որ դեռևս կաշխատեն որպես ինստիտուտներ, որպեսզի դիմադրեն տարբեր ցնցումների, իրականացնեն իրենց ֆունկցիոնալությունը: Կարծում եմ՝ կառավարության աջակցությամբ հնարավորություն կունենանք ամենամեծ բնակչություն ունեցող համայնքում՝ Երևանում, իրականացնել այն ծրագրերը, որոնք տարիների ընթացքում չեն իրականացվել, կարելի է ասել՝ անհասկանալի պատճառներով: Կարծում եմ՝ պոտենցիալը կա, պետք է պարզապես արդյունավետ կառավարում իրականացնել այդ պոտենցիալն օգտագործելու համար»:
Հանդիպմանը քննարկվել են կառավարության և Երևանի քաղաքապետարանի միջև համագործակցությանը, մայրաքաղաքում իրականացվելիք ծրագրերին և նախագծերին առնչվող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the newly elected Mayor of Yerevan Hrachya Sargsyan, the head of the "My Step" faction of the Yerevan Council of Elders Armen Galjyan, and the secretary of the faction Levon Hovhannisyan.
In his speech Prime Minister Pashinyan said, “Dear Sirs, I welcome you. First of all, Mr. Sargsyan, let me congratulate you on your election as Mayor of Yerevan and thank the Council of Elders of Yerevan, in particular, "My Step" faction, in the person of faction leader Mr. Galjyan, the faction secretary Mr. Hovhannisyan for showing a solid position.
I want to record that the situation we had in Yerevan Municipality was an institutional situation, an institutional problem. And that problem was solved institutionally. What do I mean? After all, the pre-election program of the "My Step" bloc has been implemented in Yerevan since the fall of 2018, and the political responsibility lies with the "My Step" bloc and the political majority. I would like to emphasize that this program, in turn, was based on the principles of the "Yelq" bloc's pre-election program during the Yerevan Council of Elders elections in 2017. In this respect, it is important for the program to be fully and institutionally accomplished. And I must also state, Mr. Sargsyan, that up to this stage you have been a full participant in the implementation of that program, holding the position of the First Deputy Mayor of Yerevan. Our colleagues in the Council of Elders of Yerevan have also fulfilled their functions in that regard.
I attach importance to the process that took place also in terms of the accomplishment of state institutions. Because you know that elections of Council of Elder are now taking place in all communities with a population of more than 4,000. In other words, the election of a community head is indirect. And from the viewpoint of institutionality, it is impossible for a community leader to work without having a majority in the Council of Elders. This is a simple political logic. And this is the problem that has been solved.
We should note that today we have a harmonious situation between the Mayor of Yerevan, the Council of Elders and the political majority. This is very important. Of course, I think it is very important for the Mayor to cooperate with the opposition factions of the Council of Elders, because the unifying role is very important here as well. At this moment, I want to say that so far we have provided all kind of support to the Yerevan Municipality, and, of course, from now on, that support must continue. Of course, we must also aditionally discuss and get solutions to the directions, pace, methods, deadlines of the program implementation. I wish all of us success in this work. You should know that you enjoy my and the Government’s full support. The harmony between the Mayor, the Council of Elders, the Government, the political majority must create a synergy effect that will be better reflected in the lives of the resident of Yerevan”.
Yerevan Mayor Hrachya Sargsyan thanked the Prime Minister for the trust and congratulations. "I realize that this is quite a big responsibility. In general, I have the understanding of which institutions need to be completely transformed, and which ones will still work as institutions to withstand various shocks, to realize their functions. I think, with the support of the Government, we will be able to implement the programs in the most populous community, Yerevan, that have not been implemented over the years for unknown reasons. I think there is the potential, we just need to carry out effective management to be able to use that potential."
Issues related to the cooperation between the Government and the Yerevan Municipality and the programs to be implemented in the capital city were discussed at the meeting.