Փաշինյանն ու Ալիևը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը․ այն կգործի երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո
09:28 - 15 դեկտեմբերի, 2021
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, ինչպես նաև նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված հայտարարությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, մասնավորապես, ընդգծելով հումանիտար խնդիրների անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը` ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կումունիկացիաների բացմանն ուղղված աշխատանքներին:
ՀՀ վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը։ Ըստ այդմ՝ երկաթուղին կգործի սահմանային և մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ փոխադարձության սկզբունքով, երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Հայաստանը երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն և Ռուսաստանի Դաշնություն։
Կարևորվել է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի իրականացման, ինչպես նաև փոխվստահության հաստատմանը միտված հնարավոր քայլերին։

The implementation process of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11, as well as November 26, 2021 were discussed.
Prime Minister Pashinyan stressed the need for the full implementation of the above-mentioned statements, in particular, emphasizing the need for an immediate solution to humanitarian issues: ensuring the return of prisoners of war, hostages and other detainees. Reference was made to the work aimed at opening regional communications.
The Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan reaffirmed the agreement on relaunching the railway. Accordingly, the railway will operate in accordance with internationally accepted border and customs rules, based on the principle of reciprocity, under the sovereignty and jurisdiction of the respective countries. Armenia will get railway access to the Islamic Republic of Iran and the Russian Federation.
Taking concrete steps to reduce tensions in the region was highlighted.
Reference was made to the possible steps aimed at carrying out demarcation and delimitation of the borderline, as weel as building mutual trust between Armenia and Azerbaijan.