Մեր նպատակը ցանկացած նոր զիջում ամեն գնով կանխելն է. հայրենիքն է կարևոր, ոչ թե կորսված հայրենիքում իշխանության հեռացումը. Իշխան Սաղաթելյան
10:36 - 25 հոկտեմբերի, 2021
Սոցիալական ցանցերում ու տարբեր հարթակներում բուռն քննարկման առարկա է դարձել նոյեմբերի առաջին տասնօրյակում հանրահավաքի մասին իմ հայտարարությունը։ Ոմանք մեղադրում են մեզ՝ ասելով, որ նոյեմբերի 9-ին հանրահավաք կազմակերպելն անիմաստ է, քանի որ ամեն ինչ արդեն վերջացած կլինի։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրռում է կատարել ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Ոմանք էլ դիտավորյալ խեղաթյուրում են խոսքս՝ հետապնդելով այլ նպատակ:
Սիրելի' հայրենակիցիներ, իրականությունը հետևյալն է. քանի որ այս ընթացքում բազմիցս հայտարարել ենք, որ մեր պայքարը չի դադարել, և, որ առաջիկայում նախատեսել ենք կոնկրետ քայլեր, մենք տասը օր առաջ դիմել էինք Երևանի քաղաքապետարան՝ նոյեմբերի 9-ին և 10-ին հանրահավաք և երթ կազմակերպելու համար։
Ես, ի պատասխան լրագրողի հարցին, հաստատել եմ, որ այս պահին նոյեմբերի 9-ին նախատեսված հանրահավքը ուժի մեջ է։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ մինչև նոյեմբերի 9-ը մենք ոչինչ չենք անելու, այդ թվում՝ հանրահավաք։ Տասնյակ անգամներ ասել եմ, հիմա ևս մեկ անգամ կրկնում եմ՝ մեր նպատակն է կանխել նոր կապիտուլիացիան և Հայաստանի թրքացումը:
Երբեք մեր նպատակը չի եղել թողնել, որ իշխանությունները երկիրը տանեն պարտության, և միայն դրանից հետո ասենք՝ կրկնակի դավաճան եք: Այդպես ենք վարվել նաև անցած տարի պատերազմի օրերին՝ անընդհատ հանդես գալով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու առաջարկներով: Դեռ պատերազմի ամենաթեժ օրերին էինք առաջարկել՝
ռազմաճակատում բեկում մտցնելու համար երկրում ռազմաքաղաքական օպերատիվ շտաբ ստեղծել:
Ես շնորհակալ և երախտապարտ եմ մեր այն ընկերներին, քաղաքացիներին, ովքեր գիշեր ցերեկ պայքարել են և շարունակում են պայքարել, որովհետև հասկանում են, որ վճռվում է հայրենիքի ճակատագիրը։
Առաջիկա օրերին կխոսենք ավելի մանրամասն, այստեղ միայն ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Համահայկական դիմադրության ձևավորումը կենսական անհրաժեշտություն է։ Եվ նոր կորուստներից խուսափելու միակ ճանապարհը. Մենք այս մասին հայտարարել էինք դեռևս օգոստոսին։
Կրկնում եմ՝ մեր նպատակը ցանկացած նոր զիջում ամեն գնով կանխելն է: Արդյո՞ք դա հնարավոր է, իմ կարծիքով՝ հնարավոր է, եթե զերծ մնանք անիմաստ շահարկումներից, լինենք միասնական, համախմված ու բավարար թվաքանակով։

10:36 - 25 October, 2021
My statement about a rally in the first ten days of November is a subject of heated discussions on social media and on various platforms. Some say that holding a rally on November 9 is pointless, because everything will be over by then. Ishkhan Saghatelyan, the Vice President of the RA National Assembly, wrote about this on Facebook.
"And some deliberately distort my words in pursuit of another goal.
Dear compatriots, since during this time we have repeatedly stated that our struggle has not stopped, and that we have envisaged concrete steps in the near future, ten days ago we appealed to the Yerevan Municipality to organize a rally and march on November 9 and 10.
In response to a journalist's question, I confirmed that at the moment the rally scheduled for November 9 is in force. Of course, this doesn't mean that we will not do anything before November 9, including a rally. I have said dozens of times, and I repeat once again that our goal is to prevent a new capitulation.
Our goal has never been allowing the authorities to lead the country to defeat, and only after call them traitors twice. That's what we did also last year during the war, constantly making proposals for a way out of the current situation. During the worst days of the war, we proposed to create an operational military-political headquarters in the country for a breakthrough at the front.
I'm grateful to those of our friends, citizens who fought day and night and continue to fight, because they understand that the fate of the Homeland is being decided.
I repeat, our goal is to prevent any new concession at any cost. Is it possible? I think yes, if we refrain from senseless speculation and be united.
We will do it, we will succeed and save the homeland, otherwise there will always someone be guilty.
The most important is the Homeland, not the removal of the authorities in the lost Homeland," he wrote.