Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարությունը:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն երկխոսության դինամիկ ակտիվացման կապակցությամբ և նշել, որ մեր երկիրը կարևորում է ԵՄ հետ գործընկերության շարունակական զարգացումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջերմ ողջույնները և նշել, որ ԵՄ-ն հանձնառու է խորացնելու գործընկերությունը Հայաստանի հետ:
ՀՀ վարչապետը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի շուրջ: Քննարկվել են տարբեր ձևաչափերով, ներառյալ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության խթանման հեռանկարները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին և տարածաշրջանային նշանակության մի շարք հարցերի: Կողմերը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերսկսումը՝ ընդգծելով այդ ձևաչափի նշանակալիությունը:
Տոյվո Կլաարն ընդգծել է՝ Եվրոպական միությունը պատրաստակամ է օժանդակել տարածաշրջանում վստահության և երկխոսության մթնոլորտի հաստատման գործընթացին, որը կնպաստի խաղաղության և կայունության ապահովմանը:

Nikol Pashinyan received the EU Special Representative for the South Caucasus
Prime Minister Nikol Pashinyan received the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar and the delegation led by him. This was reported by the Government of the Republic of Armenia.
The Prime Minister expressed satisfaction with the dynamic activation of the Armenia-EU dialogue and noted that our country attaches importance to the development of partnership with the EU.
The Prime Minister of Armenia and the EU Special Representative exchanged views on the agenda of bilateral relations.
The interlocutors touched upon the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and a number of issues of regional importance.
The sides stressed the importance of resuming the negotiation process within the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairs. Klaar stressed that the EU is ready to contribute to the process of establishing an atmosphere of trust and dialogue in the region.